Modern barn. Projekt stodoła – zobacz realizację KRISPOL

Ten typ budynku przeżywa właśnie drugie życie. Tradycyjna, prosta, jednobryłowa konstrukcja budynku z dwuspadowym dachem. Z garażem lub bez, parterowy, z antresolą lub poddaszem użytkowym. Domeną tego projektu są wielogabarytowe, panoramiczne przeszklenia, elewacja z elementami drewna czy cegły. Przypadnie do gustu miłośnikom minimalizmu i otwartych przestrzeni. Taki dom wybrali również klienci KRISPOL, o całym projekcie rozmawiamy z twórcami z GDA Architekci.

Szyty na miarę – modern barn w polskich realiach

Oszczędność formy i różnorodność rozwiązań czy właśnie tego oczekujemy od minimalistycznej architektury? Stodoły i ich charakterystyczna prostota trafiły w gusta Polaków. Budowa takiego budynku nie należy do skomplikowanych, a ekonomia eksploatowania jest dodatkową zaletą. Jak powstaje taki projekt?

Koncepcja domu powstała w zasadzie już po pierwszym spotkaniu z Inwestorami, którzy mieli klarowną i spójną wizję tego, jak powinien wyglądać ich dom. Jednym z głównych założeń co do kolorystyki i materiałów była chęć nawiązania do stylowej ceglanej willi znajdującej się naprzeciwko, po drugiej stronie ulicy.

Monika Dąbrowska
Architekt, GDA – ARCHITEKCI

Charakterystyka inwestycji:

  • Inwestorzy zdecydowali się na bardzo modną i chętnie wybieraną stolarkę KRISPOL w odcieniu antracytowym.

  • Wszystkie elementy są tutaj spójne – brama garażowa koresponduje z drzwiami zewnętrznymi SOLANO, oknami FEN, które dodatkowo współgrają z zastosowaną na pokryciu dachowym – blachą, a także stonowaną, szarą kolorystyką elewacji.

  • Całość ociepla cegła rozbiórkowa, która pojawia się na budynku, ale również na ogrodzeniu.

Antracytowa brama garażowa Vente od KRISPOL współgra z odcieniem elewacji i komponuje się z cegłą rozbiórkową zastosowaną na elewacji.

W miejscu wjazdu do garażu brak jest tradycyjnego ogrodzenia i bramy wjazdowej – mamy za to bezpośredni wjazd na podjazd do garażu z ulicy. Inwestorzy kładli duży nacisk na to, żeby elewacja frontowa była spójna i tworzyła kompozycyjną całość, dlatego przy wyborze bramy garażowej i drzwi wejściowych kierowaliśmy się przede wszystkim kolorystyką i prostym designem pasującym do nowoczesnej bryły domu.

Krzysztof Gasior-Dąbrowski
Architekt, GDA – ARCHITEKCI

Drzwi wejściowe SOLANO to wizytówka inwestycji. Naświetle boczne to nie tylko modny element, ale również praktyczny sposób na wpuszczenie do wnętrza światła.

Nowoczesna stodoła z antresolą

Wysoki sufit w pomieszczeniach to jedna z domen domów typu stodoła. To ciekawe rozwiązanie, które z jednej strony dodaje charakteru wnętrzu, a z drugiej pozwala na szaleństwo z panoramicznymi przeszkleniami. Tu warto przemyśleć wcześniej kształt okna, tak, żeby w przyszłości dopasować do niego wygodny system osłon zewnętrznych.

Najmodniejszym rozwiązaniem są żaluzje fasadowe, które pozwalają na swobodne sterowanie ilością światła wpadającego do wnętrza. To również prosty sposób, by uczynić dom bardziej smart. Sterowanie osłonami z poziomu aplikacji w telefonie to wygoda, którą docenimy również podczas nieobecności.

Na parterze w południowo-zachodnim narożniku salonu zastosowane zostało okno narożne połączone z systemem żaluzji zewnętrznych zapobiegających przed nadmiernym nasłonecznieniem i przegrzewaniem wnętrza latem.

Krzysztof Gasior-Dąbrowski
Architekt, GDA – ARCHITEKCI

Strefa bez barier – okna typu HST

Domeną nowoczesnych domów stały się przeszklenia, a inwestorzy coraz częściej decydują się na system HST. To wygodne, bezprogowe rozwiązanie pozwalające na zniwelowanie bariery pomiędzy strefą ogrodu, a salonem czy jadalnią zlokalizowaną od strony tarasu.

Na wprost głównego wejścia osadzono sporych rozmiarów stolarkę okienną otwieraną na słoneczny taras z miejscem do grillowania od strony ogrodu.

Krzysztof Gasior-Dąbrowski
Architekt, GDA – ARCHITEKCI

Spektakularny efekt

W tym projekcie nie było miejsca na kompromisy. Inwestorzy mieli jasną i klarowną wizję swojego przyszłego domu i to zaowocowało spektakularnym efektem. Powstał prosty, nowoczesny budynek, nawiązujący do zabudowy okolicy, ale jednocześnie bardzo indywidualny i niepowtarzalny.

Zapisz się na nasz newsletter

To najprostszy sposób by być na bieżąco z promocjami.