# Ekspert radzi

26.04.24

5 sposobów na niższe rachunki za ogrzewanie

Oszczędzanie wcale nie jest trudne! Świadome wybory i rozsądna eksploatacja budynku nic nie kosztują, a docieplenie i energooszczędna stolarka to inwestycja, która szybko się zwraca. Efekt? Komfort cieplny domowników wzrasta, a rachunki za ogrzewanie trwale maleją.

Sposób 1. Wykorzystanie przeszkleń i buforów termicznych

Duże przeszklenia na południowej elewacji pozwalają efektywnie pozyskiwać darmowe ciepło z energii słonecznej. W budynkach o zwartej bryle łatwo jest nagrzać w ten sposób całe wnętrze, redukując zużycie płatnej nieodnawialnej energii z instalacji. Z kolei strych albo wbudowany w bryłę garaż to świetne bufory termiczne, ograniczające straty ciepła przez strefy, do których przylegają. Ale uwaga – jeśli garaż jest połączony z domem drzwiami, to brama garażowa powinna mieć ocieplany płaszcz i wzmocniony system uszczelnień, żeby zredukować wyziębianie.

Sprawdzoną formą buforowania ciepła jest też stosowanie rolet zewnętrznych, które zatrzymują ciepło tuż za oknami, zapobiegając szybkiemu wychłodzeniu.  Rolety można wyposażyć w system  sterowania i nawet na czas nieobecności w domu zaprogramować tak, żeby opuszczały się nocą, kiedy jest zimno, a w dzień podnosiły, wpuszczając do środka słońce.

Sposób 2. Eliminacja mostków termicznych

W istniejącym budynku trudno jest docieplić narożniki, balkony czy podłogę. Są jednak są takie miejsca, w których wykonanie docieplenia jest łatwe. Można częściowo odkopać fundamenty i ułożyć tam izolację z polistyrenu lub pianki poliuretanowej, co z pewnością ograniczy wyziębianie obrzeży podłogi parteru. Można też zdemontować podbitkę dachową i uszczelnić ocieplenie murłaty, jeśli czuć, że od ścianki kolankowej „ciągnie”. Wykonawcy bardzo często zostawiają tam puste przestrzenie – a przecież przez dach ucieka z domu najwięcej ciepła, za które niepotrzebnie się płaci. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem na natychmiastową poprawę komfortu cieplnego jest wymiana okien na nowe albo przynajmniej uszczelnienie strefy wokółokiennej. Przez ościeża i nieodpowiednio zabezpieczony styk ramy z murem przenika mnóstwo cennego ciepła.

Sposób 3. Ciepłe okna

To inwestycja, która zwraca się najszybciej. Okna montowane 15-20 lat temu mają współczynnik przenikania ciepła nawet trzykrotnie wyższy, niż nowe, do tego zamontowane są w sposób niezgodny z dzisiejszymi wytycznymi. Obecna norma wymaga, aby Uw było nie większe niż 0,9 W/(m2 K). Standardem stają się okna trzyszybowe, o szerokich i ciepłych profilach, których całkowity współczynnik przenikania ciepła Uw jest mniejszy niż 0,8 W/(m2 K). Duży nacisk kładzie się też na zestawy szybowe o wysokim współczynniku pozyskiwania energii g (powyżej 0,5). Drzwi wejściowe i tarasowe mają dodatkowe uszczelki i specjalnie skonstruowane progi, które blokują obwodową ucieczkę ciepła przy podłodze. Wszystkie te zabiegi mają na celu maksymalne ograniczenie strat ciepła i jak największe jego pozyskiwanie.

Oczywiście bardzo istotny jest poprawny montaż. Nie zastąpią go nawet najlepsze parametry stolarki. Jeśli nie ma możliwości wysunięcia okien w grubość ocieplenia ścian, to ważne, żeby na styku ramy z murem zastosować trójwarstwowy system montażu. Wypełnienie termoizolacyjne z pianki poliuretanowej musi być zabezpieczone od zewnątrz paroprzepuszczalną taśma wiatro- i wodoszczelna, a od wewnątrz taśmą paroizolacyjną.

FEN 92
Okna klasy premium
FEN 82
Energooszczędność
w dobrym stylu
FEN 82B
Okno uniwersalne
FEN 84H
Okno bez kompromisów

Sposób 4. Wietrzenie bez strat

Nawet superciepłe okna, drzwi czy brama garażowa nie zdadzą się na nic, jeśli będą notorycznie otwarte. Jeśli w domu jest sień, to drzwi wewnętrzne powinny być stale zamknięte. Tak samo przy zimnym schowku w kuchni albo chłodniejszej niż reszta domu kotłowni. Wietrzenie domu powinno odbywać się krótko i intensywnie. Na ten czas warto też przykręcić ogrzewanie. Godnym polecenia rozwiązaniem są też okna z funkcją rozszczelnienia po obwodzie. Świeże powietrze dostaje się do środka pomieszczenia bez otwierania potrzeby okna.

Okucia z funkcją rozszczelniania po obwodzie marki Winkhaus

Okucie activePilot Comfort PADM, Winkhaus

Sposób 5. Korzystanie z termostatów

Z tych cennych regulatorów temperatury korzysta się zdecydowanie zbyt rzadko. W tych pomieszczeniach, z których korzysta się tylko sporadycznie, powinno się je podkręcić. Na czas dłuższego wyjazdu najlepiej zredukować temperaturę w całym domu. Dobrze jest też zrezygnować z długich zasłon, które przykrywając grzejniki niepotrzebnie blokują ciepło.

Autor: Karolina Matysiak-Rakoczy

Z wykształcenia konstruktor, zawodowo od lat związana redaktorsko z periodykami o tematyce budowlanej, prowadzi własny portal budowlany www.domszytynamiare.pl. Współpracuje tylko ze sprawdzonymi producentami i wykonawcami. Od podszewki zna proces prywatnej budowy i eksploatacji domu, a jako niezależny doradca pomaga inwestorom w świadomym planowaniu optymalnych dla ich potrzeb rozwiązań – od projektu budynku, przez stan surowy, dach i stolarkę otworową, po ocieplenie.

Zapisz się na nasz newsletter

To najprostszy sposób by być na bieżąco z promocjami.