# Ekspert radzi

16.04.24

Jak zabezpieczyć okna na budowie? Oto 8 rad naszego eksperta!

Okna to bardzo ważny element pozwalający zamknąć dom w stanie surowym. Okna zamontowane przed rozpoczęciem prac tynkarskich i wykończeniowych są jednak narażone na zabrudzenia, a nawet uszkodzenia. Aby im zapobiec wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach. W kolejnym tekście z cyklu „Stolarka na budowie” podpowiadamy, jak w kilku prostych krokach zabezpieczyć okna na czas dalszych prac.

Zabezpieczenie okien przed tynkowaniem – dlaczego takie ważne?

Montaż okien, to bardzo ważny etap budowy domu, dzięki któremu można zamknąć dom w stanie surowym i rozpocząć prace wykończeniowe oraz tynkarskie. Należy jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu okien podczas tych prac. Szyby, profile, okucia i zawiasy niezbyt dobrze tolerują materiały budowlane, kurz i pył, którego pełno na budowie. Brak zabezpieczenia może w konsekwencji doprowadzić do uszkodzeń.

Czym zabezpieczyć okna przed tynkowaniem?

Markety budowlane oferują duży wybór folii i taśm. Do zabezpieczenia okien plastikowych wystarczy folia malarska lub folia typu stretch, która powinna być przezroczysta i dość gruba. Zadaniem folii jest ochrona przed klejami, zaprawami, czy farbą. Zalecamy także, aby stosować taśmę malarską PVC, która nie pozostawia kleju na pakietach szybowych, czy profilach okiennych. Zarówno folie, jak i taśmy, to wydatek kilkunastu złotych.

Jak zabezpieczyć okna przed tynkowaniem i pracami wykończeniowymi?

  1. Pierwszym krokiem jest oklejenie okien folią. Oklejenie warto zlecić ekipie tynkarskiej, która z pewnością ma już swoje sprawdzone techniki. Podczas samodzielnego oklejania okien należy pamiętać, aby przy wyklejaniu taśmami pozostawić kilka centymetrów na tynk.
  2. Na czas budowy zalecamy korzystanie z jednej klamki roboczej. Właściwe klamki montujemy dopiero po zakończeniu budowy. W ten sposób unikniemy potencjalnych uszkodzeń na powłoce klamki.
  3. Zalecamy zabezpieczenie okien przejściowych z zewnątrz pomieszczenia do wewnątrz. W czasie budowy nie powinno się korzystać z okna tarasowego typu HST. Aluminiowy próg i przemieszczające się rolki wózków jezdnych po niskiej szynie progowej wraz z brudem budowlanym mogą doprowadzić do licznych przetarć, czy zadrapań. W przypadku konieczności korzystania z szerszego przejścia, należy zabezpieczyć próg drzwi i każdorazowo przed zamknięciem okna usunąć drobiny piasku, pyłu lub cementu.
  4. Nie można zapominać o zabezpieczeniu elementów ruchomych okna – głównie zawiasów – przed pyłem budowlanym, który zwiększa tarcie elementów współpracujących okuć. Zawiasy także należy zabezpieczyć taśmą.
  5. Rekomendujemy także demontaż lub zabezpieczenie wszelkich osłonek okuć wykonanych z tworzywa.

Jakie działania podjąć po zakończeniu prac tynkarskich i wykończeniowych?

  1. Na początek należy sprawdzić uszczelki i oczyścić je z ewentualnych zabrudzeń. Najlepiej umyć je wodą z dodatkiem łagodnego detergentu. Na rynku dostępne są także wyspecjalizowane czyszczące środki chemiczne odpowiednie dla twardego PVC.
  2. Jeśli okaże się, że otwory oraz szczeliny odwadniające i odpowietrzające nie są przepustowe, należy je oczyścić.
  3. W ostatnim kroku zalecamy oczyszczenie wszystkich elementów ruchomych, a w szczególności zawiasów. Ruchome części okuć powinno się naoliwić. Jeśli okna były montowane w stanie surowym, należy ponownie wyregulować okucia.

Zabezpieczenie okien na budowie, czy przed remontem, nie tylko służy ochronie, ale także przedłuża ich bezawaryjną żywotność.

W poprzednich artykułach z cyklu #StolarkaNaBudowie pisaliśmy o tym jak zabezpieczyć rolety zewnętrzne oraz bramę garażową na budowie.

Sprawdź także inne produkty marki KRISPOL:

Czytaj także:

Zapisz się na nasz newsletter

To najprostszy sposób by być na bieżąco z promocjami.