# Bramy

24.04.24

Garaż w bryle budynku czy wolnostojący? Które rozwiązanie wybrać?

Każdy inwestor stojący w obliczu budowy domu, już na etapie wyboru projektu musi podjąć decyzję, czy garaż ma być integralną częścią domu, czy budynkiem wolnostojącym. Nie ma idealnych rozwiązań, a każde z nich ma swoje wady i zalety. Ten artykuł jest właśnie o jednych i drugich.

Garaż w bryle budynku – zalety

Garaż wpisany w bryłę budynku cieszy się obecnie dużą popularnością. Ten trend posiada wiele zalet i jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. Ogromnym atutem jest oszczędność miejsca na działce, co stanowi kluczowy argument dla właścicieli niewielkich parceli. Podczas brzydkiej pogody możemy w komfortowy sposób dostać się do samochodu. Dla pełnej wygody warto wyposażyć bramę garażową w automatykę. Jeśli zdecydujemy się na zintegrowanie garażu z bryłą budynku, możemy także liczyć na obniżenie kosztów związanych z budową – wspólne są ściany, łatwiej także położyć instalację elektryczną. Garaż w bryle budynku stanowi także dodatkowe wejście do domu i staje się, zaraz po drzwiach wejściowych, głównym punktem wejścia. Ciepło przedostające się do garażu przez ściany domu, eliminuje konieczność ogrzewania tego pomieszczenia.

Garaż w bryle budynku – wady

Decydując się na garaż w bryle budynku trzeba jednak liczyć się z wadami takiemu rozwiązania. Przede wszystkim pojawia się konieczność zastosowania odwodnienia. Woda pojawiająca się na podłodze musi zostać w jakiś sposób odprowadzona poza powierzchnię garażu. Kolejnym mankamentem garażu wpisanego w bryłę budynku jest ograniczenie powierzchni użytkowej samego domu. Istnieje także ryzyko, że spaliny będą przedostawały się do domu. Aby uniknąć tego problemu, należy zadbać o bardzo dobrą wentylację pomieszczenia. Trzeba także pamiętać, aby drzwi łączące garaż z domem były szczelne. W przeciwnym razie istnieje ryzyko ucieczki ciepła z domu.

Garaż wolnostojący – zalety

Garaż wolnostojący nie zmniejsza powierzchni użytkowej domu. Hałas silnika samochodu nie będzie zakłócał spokoju domowników, a spaliny produkowane przez auto nie zanieczyszczą powietrza w przestrzeni mieszkalnej. Takiego pomieszczenia nie trzeba dodatkowo dogrzewać. W przypadku garażu wolnostojącego można pokusić się o większy metraż i wyodrębnić np. kącik do majsterkowania lub skrytkę na sprzęty ogrodowe albo sportowe, zwłaszcza gdy dom nie jest podpiwniczony i nie przewidzieliśmy w nim dodatkowego miejsca do przechowywania.

Garaż wolnostojący – wady

Największą wadą budowy garażu wolnostojącego jest konieczność uzyskania pozwolenia na budowę. Dotyczy to budynków o powierzchni większe niż 35 m2. Takie rozwiązanie generuje dodatkowe koszty związane z zakupem projektu i materiałów, zatrudnieniem kierownika budowy oraz ekipy budowlanej i wykończeniowej. Trzeba także pamiętać o konieczności zastosowania odwodnienia – woda lub śnieg, który zostanie na podłodze muszą w jakiś sposób zostać odprowadzone poza bryłę garażu. Musimy także liczyć się z tym, że niezależnie od pogody trzeba pokonywać drogę z garażu do domu, co jest szczególnie uciążliwe w jesienno – zimowe miesiące.

Zapisz się na nasz newsletter

To najprostszy sposób by być na bieżąco z promocjami.