# Stolarka Na Budowie

04.06.23

Termomodernizacja budynku – dlaczego warto ocieplić dom?

Standardy dla budowy domów zmieniają się, ale raz wybudowane domy już niekoniecznie. Powstałe kilkadziesiąt lat temu budynki są bardzo często nieocieplone, ale też nieekologiczne. Wiele z nich przyczynia się do powstawania groźnego dla naszego zdrowia smogu. Jak podaje Ministerstwo Środowiska w materiałach dotyczących programu Czyste Powietrze – w Polsce z powodu chorób wywołanych zanieczyszczonym powietrzem rocznie umiera około 45 000 osób. W obliczu nieustannie rosnących cen energii, ogrzanie takich domów okazuje się sporym wyzwaniem – przede wszystkim dla naszego portfela. Właśnie dlatego warto zdecydować się na termomodernizację. Ile można zaoszczędzić, które elementy domu warto wymienić i w jaki sposób otrzymać dofinansowanie na termomodernizację budynku – o tym wszystkim przeczytanie w poniższym tekście. 

Docieplanie budynków – na które elementy zwrócić uwagę?

Dzisiaj rosnącą popularnością cieszą zarówno domy energooszczędne oraz domy pasywne. Mimo zazwyczaj wyższych kosztów budowy (ok. 5% więcej przy budownictwie energooszczędnym i ok. 10-15% przy pasywnym), inwestorzy rozumieją, że wydatek ten zwróci im się w przyszłości i to z nawiązką. Normy się zmieniają i budynek, który powstał wiele lat temu może wymagać termomodernizacji ze względu na bezpieczeństwo właścicieli, mieszkańców, a także otoczenia.  Termomodernizacja starszego domu jest jak najbardziej możliwa, a dzięki wsparciu programów – możliwe jest również otrzymanie dodatkowych środków na jej przeprowadzenie.

Przeczytaj nasze teksty „Termomodernizacja domu – chwilowy trend czy konieczność?” oraz „Utrata ciepła w budynku. Jak się przed nią ustrzec?”.

Termomodernizacja nie powinna ograniczać się jedynie do ocieplania domu. Najlepszy efekt gwarantują rozwiązania całościowe, które biorą pod uwagę najrozmaitsze sposoby zatrzymania ciepła wewnątrz budynku. Dlatego też termomodernizacja domu także inwestycja w centralne ogrzewanie i nowoczesny piec oraz kwestia stolarki okiennej. Nie każdy wie, że przez okna ucieka nawet 25% ciepła. Dlatego też wymiana okien podczas docieplania domu jest absolutną koniecznością. Jeśli bowiem nawet zainwestujemy w nowy piec, ale pozostawimy stare, nieszczelne okna, to wytworzone ciepło i tak znajdzie ujście na zewnątrz.

Koniecznie sprawdź nasze inne teksty – przeczytaj, ile kosztuje budowa domu pasywnego i dlaczego warto w niego zainwestować!

Ocieplanie domu – ile zaoszczędzisz?

Najpierw odpowiedzmy sobie, ile musimy zainwestować w termomodernizację. W przypadku każdej inwestycji koszty będą rozkładały się zupełnie inaczej. Wynika to przede wszystkim z wielkości domu i zakresu planowanych prac, ale także z wybranych materiałów, producentów poszczególnych elementów czy w końcu kosztów montażu. Koszt termomodernizacji obejmującej dokładne ocieplenie (ściany, dach) oraz nowy system ogrzewania, waha się między 200 a 400 zł/m2. Do tego dochodzi koszt okien – za dwuskrzydłowe okno średnich wymiarów zapłacimy ok. 1000 zł. Oczywiście znajdziemy także o wiele tańsze, jak i droższe opcje. Warto wybrać producenta, który wraz z zakupem stolarki okiennej, oferuje profesjonalny montaż – to prawdziwa gwarancja spokoju.

Ile w taki razie zaoszczędzimy na termomodernizacji budynku?

  • Ocieplenie ścian przekłada się na oszczędności w ogrzewaniu w stosunku do stanu początkowego na poziomie 10-20%.
  • Ocieplenie dachu to ok. 5-10% oszczędności.
  • Nowy piec to nawet 20% oszczędności.
  • Wymiana okien to oszczędność rzędu 10-15%.

Najszybciej zwróci nam się koszt systemu grzewczego, bo nawet w mniej niż 5 lat. Na pełen zwrot kosztów przy ociepleniu ścian, dachu czy wymianie okien będziemy musieli czekać kilkanaście lat. Jednakże pod uwagę bierze się obecne koszty ogrzewania – a te z roku na rok są coraz wyższe. Inwestycja może więc nam się opłacić szybciej niż myślimy. Zwłaszcza, jeśli postanowimy skorzystać z dofinansowania na termomodernizację dostępnego od 2018 roku.

Dofinansowanie na ocieplenie domu

Dotacje na ocieplenie domu będzie można uzyskać w latach 2018-2029 w ramach rządowego programu „Czyste powietrze”. Drugą możliwością jest skorzystanie z ulgi podatkowej na termomodernizację, która weszła w życie 1 stycznia 2019 roku. Pozwoli on nam nie tylko na ocieplenie ścian, ale także na zmodernizowanie systemu grzewczego, instalację centralnego ogrzewania i w końcu na inwestycję w nowe okna i drzwi balkonowe oraz tarasowe. W ramach programu dofinansowania termomodernizacji można otrzymać nawet 30 tys. złotych.  Wnioski o dotacje na ocieplenie domu można składać w swoim lokalnym Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także poprzez stronę internetową. Więcej na temat kwestii dofinansowań ocieplania możecie przeczytać w naszych tekście „Ocieplenie domu – otrzymaj dofinansowanie do termomodernizacji!”.

Zapisz się na nasz newsletter

To najprostszy sposób by być na bieżąco z promocjami.