# Stolarka Na Budowie

31.01.23

Ocieplenie domu – otrzymaj dofinansowanie do termomodernizacji!

Okres jesienno-zimowy to spore obciążenie dla naszego budżetu. Nieważne z jakiej formy ogrzewania korzystamy, wydatki na ten cel potrafią być całkiem spore. Na szczęście są sposoby, jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania domu. Jednym z nich jest ocieplenie domu. Temat tym bardziej na czasie, że od 2018 roku można uzyskać spore dofinansowanie na termomodernizację w ramach nowego programu „Czyste powietrze”.

Termomodernizacja domu – dlaczego jest taka ważna?

Dlaczego odpowiednie docieplenie budynku jest takie ważne? Są dwa główne powody. Pierwszy, to oczywiście wspomniana już we wstępie oszczędność. Właśnie ze względu na bardzo wysokie koszty ogrzewania, coraz więcej osób decyduje się na budowanie domów pasywnych lub domów energooszczędnych. Są to budynki, które dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów i technologii, zatrzymują wewnątrz zdecydowanie więcej ciepła i nie pozwalają zimnemu powietrzu z zewnątrz przedostać się do środka budynku. Dlatego roczny koszt ogrzania domu pasywnego to kilkaset złotych mniej. Ale nie każdy z nas miał możliwość wybudowania takiego domu. Jest to wciąż nowy trend, który nie był dostępny na naszym rynku kilkadziesiąt/kilkanaście lat temu. Co nie znaczy, że i my nie możemy żyć bardziej oszczędnie i ekologicznie.

Ekologia – to drugi z powodów przemawiający za termomodernizacją domów. W Katowicach właśnie zakończył się Zjazd Klimatyczny COP24, w telewizji i radiu codziennie pojawiają się komunikaty o złej jakości powietrza wywołanej przez smog, w internecie pojawiają się szokujące zdjęcia dryfujących po oceanach śmieciowych wysp. Nasza świadomość na temat ochrony środowiska wzrasta. Zaczynamy zadawać sobie pytania – co mogę zrobić dla przyrody, dla ochrony klimatu, ale i dla ochrony swojego zdrowia czy dotychczasowego stylu życia? Jedną z odpowiedzi jest właśnie termomodernizacja domów. Żyjąc bardziej energooszczędnie, żyjemy też bardziej ekologicznie. Skoro do ogrzania domu potrzebujemy mniej paliwa, do atmosfery przedostaje się mniej szkodliwych substancji. Zwłaszcza, jeśli korzystamy z nowoczesnego pieca i sięgamy po wysokojakościowe paliwa, jak gaz. Ale termomodernizacja to nie tylko nowy piec. Na co jeszcze możemy otrzymać dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze”?

Co wpływa na ocieplenie domu?

Dopłaty na termomodernizację i ocieplenie domów w ramach programu rządowego „Czyste Powietrze” to aż 100 mld złotych rozłożonych na ok. 10 lat. Od 2018 do 2029 roku będziemy mogli ubiegać się o dopłaty i nisko oprocentowane kredyty, które przeznaczyć będziemy mogli m.in. na:

  • ocieplenie ścian i dachu za pomocą styropianu lub wełny mineralnej,
  • wymianę starego pieca na nowy,
  • instalację pompy ciepła i centralnego ogrzewania,
  • montaż wentylacji mechanicznej z odzyskaniem ciepła,
  • montaż nowej stolarki okiennej – okien, okien dachowych, drzwi balkonowych, nieotwieranych powierzchni przezroczystych.

Choć niektóre punkty wydają się oczywiste (ocieplenie ścian albo nowy piec), o tyle inne nie każdemu od razu przychodzą do głowy, gdy mowa o termomodernizacji – jak kwestia odpowiedniej stolarki okiennej. Dlaczego odpowiednio dobrane okna są tak ważne?

Eko okno to przede wszystkim o wiele lepsza izolacja. Okna to niestety jedno z głównych miejsc, poprzez które ucieka ciepło – mogą odpowiadać nawet za 25% strat. Ale nowoczesne, energooszczędne okna potrafią znacznie je zredukować. Na odpowiednią izolację wpływa przede wszystkim szyba oraz profile. Koniecznie sprawdź jak się ustrzec przed utratą ciepła z budynku i przeczytaj nasze teksty o odpowiednich profilach i najlepszych szybach.

Dofinansowanie do termomodernizacji – krok po kroku

Jak starać się o dofinansowanie do termomodernizacji w 2018 roku i latach kolejnych i ile możemy otrzymać na ocieplenie budynku? Wysokość dofinansowania uzależniony jest od miesięcznego dochodu na jednego członka rodziny. Jeśli dochód ten nie przekracza 600 zł, otrzymać możemy 90% dotacji na prace i zakupy związane z termomodernizacją. Maksymalna kwota dofinansowania to 53 tys. złotych. Najmniej, bo 30% dofinansowania (15 900 zł), otrzymają Ci, których dochód przekracza kwotę 1600 zł na osobę. W ramach programu otrzymać możemy także nisko oprocentowaną pożyczę (obecnie oprocentowanie wynosi 2,4%). Jej spłata zostanie rozłożona nawet na 15 lat. Co więcej, od 1 stycznia dla osób, których dochód przekracza 1600 zł na osobę w rodzinie kwalifikują się do utrzymania ulgi termomodernizacyjnej, o której szerzej piszemy w tekście „Ulga termomodernizacyjna – wymień okna i odlicz nawet 53 tysiące od podatku!”.

Co zrobić, aby aplikować do programu? Należy znaleźć swój lokalny Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na stronie danego WFOŚiGW znajdują się opis programu, wzory wniosków, dokładne zasady udzielana dofinansowania oraz wykaz wszystkich niezbędnych dokumentów. Warto śledzić stronę swojego WFOŚiGW, aby być na bieżąco z terminarzem składania wniosków i innymi ważnymi informacjami.

Zapisz się na nasz newsletter

To najprostszy sposób by być na bieżąco z promocjami.