# Ekspert radzi

23.02.24

Jak dobrze wybrać stolarkę otworową – na co zwrócić uwagę?

Wybór stolarki otworowej ma ogromne znaczenie dla efektywności energetycznej całego budynku. Na etapie wyboru okien, drzwi, bram garażowych warto z uwagą przeanalizować różne możliwości, oferty, opinie. Im lepsza stolarka otworowa, tym bardziej energooszczędny będzie dom. Na co zwrócić uwagę, by dobrze wybrać stolarkę?

Zacznijmy od tego, czym jest efektywność energetyczna domów. Najprościej rzecz ujmując, określa ona ilość energii zużywanej na ogrzewanie, chłodzenie pomieszczeń, na oświetlenie, na produkcję ciepłej wody itp. Im mniej potrzeba energii, tym lepsza efektywność energetyczna budynku. Zgodnie z obowiązującymi normami, maksymalne roczne zapotrzebowanie budynku na energię dostarczaną ze źródeł zewnętrznych wynosi 70 kWh na każdy m2 powierzchni.

Niebagatelną rolę odgrywa tu stolarka otworowa, czyli okna, drzwi wejściowe, bramy garażowe. Najistotniejszym ich parametrem jest energooszczędność. Ważne także, by dobrze izolowały od dźwięków z zewnątrz oraz stanowiły barierę antywłamaniową. Nie bez znaczenia jest także kolorystyka i wzornictwo stolarki otworowej – warto wziąć pod uwagę zakup poszczególnych produktów w komplecie, bowiem takie rozwiązanie ma wiele zalet. O tym poniżej.

Wybierz energooszczędność

Niezależnie od materiału, z jakiego są okna czy drzwi, ich wielkości czy kształtu, dobrze wybrana stolarka otworowa musi być energooszczędna. Tylko taka zapewni komfort termiczny mieszkańcom, a także zapobiegnie ucieczce ciepła z pomieszczeń.

Parametr, który świadczy o termoizolacyjności stolarki to współczynnik przenikania ciepła Uw (dla okien) i Ud (dla drzwi). Im niższy, tym lepszy.

Według norm budowlanych obowiązujących od 2021 roku, współczynnik Uw dla okien nie może być wyższy niż 0,9 W/m2K. Warto inwestować w okna ciepłe i szczelne, bo to nie tylko komfortowa temperatura w domu, ale także oszczędność energii zużywanej na ogrzewanie. Nowoczesne okna bez problemu spełniają te wymagania – przykładem niech będzie okno FEN78 charakteryzujące się doskonałym współczynnikiem Uw = 0,79 W/m2K. Takie okna doskonale spełnią swoje zadania nie tylko w domach energooszczędnych, ale i pasywnych.

Z kolei jeśli chodzi o drzwi wejściowe oraz bramy garażowe, to od 2021 roku ich współczynnik przenikania ciepła Ud nie może być wyższy niż 1,3 W/m2K. Zatem wybierając drzwi czy bramę garażową, koniecznie zwracajmy uwagę na ich współczynnik Ud.

Komfort mieszkania w ciszy, czyli izolacyjność akustyczna okien

Wśród istotnych parametrów okien jest ich „umiejętność” izolowania od hałasu z zewnątrz. Jak bardzo okno redukuje hałas, pokazuje wartość Rw podawana w dB (decybele). Standardowe okna mają Rw około 30 dB. Jednak w głośnej miejskiej okolicy powinny być okna z Rw co najmniej 35 dB.

Zwróć uwagę na bezpieczeństwo

Solidna konstrukcja okien, drzwi i bram garażowy poprawia bezpieczeństwo antywłamaniowe. Dobrej jakości stolarka otworowa stanowi przeszkodę trudną do pokonania.

Jeśli jednak potrzebne jest wzmocnienie ochrony, można zamówić okna z okuciami antywłamaniowymi, w klasach WK1, WK2 czy RC2 i RC2N.

Z kolei w domach, gdzie mieszkają małe dzieci, warto zainwestować w okna z zabezpieczeniami, które zapobiegną otwarciu okna przez najmłodszych. To m.in.  system otwierania Tilt-First czy różnorodne blokady klamek okiennych.

Dobry wybór – stolarka otworowa w komplecie

Budując czy remontując dom, zawsze poszukuje się możliwości optymalizacji. Dotyczy to zarówno kosztów materiałów budowlanych i wykończeniowych, jak i wykonawstwa oraz tempa prac.

Na etapie wyboru stolarki otworowej także warto zadbać o optymalizację. Jak? Zamawiając wszystkie okna, drzwi wejściowe, bramę garażową czy zewnętrzne osłony okienne u jednego dostawcy. Jest to rozwiązanie pod wieloma względami opłacalne.

Jedna firma, jeden doradca, jedna wycena

Już od etapu projektu i kosztorysu budowy czy remontu domu, lista wykonawców, sprzedawców, firm, w których coś zamawiamy, rośnie z chwili na chwilę. Każdy, kto ma już za sobą takie doświadczenia wie, że skracanie tej listy jest w praktyce bardzo opłacalne – pod każdym względem. Najwygodniej mieć jeden kontakt na liście, który odpowiada za okna, drzwi do domu, bramę garażową, rolety i żaluzje fasadowe. W jednym miejscu, na jednej wycenie i w jednym zamówieniu można wybrać całą stolarkę otworową. W każdym z salonów sieci KRISHOME, na terenie całej Polski, doradcy pomogą dopasować produkty.

Mniej ekip na budowie

Harmonogram prac na budowie nierzadko „chwieje się w posadach”. A to coś nie dojechało, a to ekipa nie zdążyła, jedni fachowcy czekają aż drudzy skończą swoje zadania itp. Tu działa zasada: im mniej, tym lepiej. A dokładnie mówiąc, im mniej ekip tym sprawniej idzie budowa domu. Jeżeli okna jadą od jednego producenta, drzwi wejściowe od drugiego, a brama garażowa jeszcze z innego końca Polski, to koordynacja tych prac montażowych może okazać się nie lada sztuką. A zatem najlepiej w komplecie!

Szybsze budowanie

Zakup kompletu stolarki, czyli okien (wraz z osłonami zewnętrznymi), bramy garażowej i drzwi wejściowych od jednego dostawcy to oszczędność czasu. Na jednym spotkaniu z doradcą ustalamy szczegóły dotyczące całej stolarki, czekamy na jeden transport i jedną ekipę do montażu. A to przyspiesza proces budowy czy remontu domu.

Ekonomiczne rozwiązanie

Kupując stolarkę otworową do całego domu u jednego sprzedawcy możemy liczyć na dopasowanie produktów tak, by inwestycja była jak najbardziej ekonomiczna. W KRISHOME mamy okna zarówno PVC, jak i aluminiowe, czy tzw. hybrydę (okna łączące zalety okien PVC z aluminiuowymi). Aluminium bardzo dobrze sprawdza się przy wielkogabarytowych przeszkleniach, natomiast PVC przy pozostałych oknach. Łącząc te dwa rodzaje materiałów, można obniżyć koszty całej inwestycji.

Spójny wygląd wszystkich okien, drzwi, bramy garażowej…

Stylistyczna spójność bryły domu to ważna zaleta, przemawiająca za zamawianiem całej stolarki otworowej u jednego producenta. Bez względu na to, czy klient wybierze okna PVC, aluminiowe czy połączy oba te rozwiązania, ich kolorystyka będzie spójna. Dotyczy to także  drzwi wejściowych, bram garażowych i osłon zewnętrznych na okna.

To nie wszystko! Można także zamówić okna dwukolorowe – i to niezależnie, czy PVC czy aluminiowe. Jest to opcja zwana bikolor – okna mają inny kolor od zewnętrznej strony, a inny od wewnątrz. To pozwala idealnie dopasować je zarówno do elewacji, jak i do wystroju wnętrz. Takie rozwiązanie gwarantuje harmonię aranżacji.

Wybierz jakość

W Sieci Salonów KRISHOME najważniejsza jest jakość sprzedawanych produktów. Potwierdzeniem tych słów niech będzie przyznana po raz kolejny nagroda Złoty Laur Konsumenta 2023. Konsumenci, którzy poszukują miejsc, gdzie przy wsparciu specjalistów dokonają kompleksowych zakupów, oszczędzając przy tym czas i pieniądze, bardzo wysoko ocenili nasze salony w kategorii „Sieć Salonów Stolarki Premium”.

A zatem zapraszamy na każdym etapie – od wyceny po montaż kompletnej stolarki otworowej. Sprawdź, gdzie jesteśmy: www.krispol.pl/salony.

Zapisz się na nasz newsletter

To najprostszy sposób by być na bieżąco z promocjami.