# Ekspert radzi

29.03.24

Utrata ciepła w budynku. Jak się przed nią ustrzec?

Podczas projektowania domu energooszczędnego kluczową rolę odgrywa stolarka okienno-drzwiowa, osłony oraz brama, zwłaszcza gdy garaż jest integralną częścią budynku. Rozwój technologii sprawił, że na rynku pojawia się coraz więcej efektywnych energetycznie produktów, dlatego prędzej, czy później każdy inwestor staje przed dylematem związanym z wyborem.
 
Z myślą o zapracowanych osobach, dla których czas to pieniądz firma KRISPOL stworzyła linię produktów HOME o doskonałych parametrach izolacyjnych. Komplet stolarki KRISPOL jest propozycją nie tylko dla osób budujących domy energooszczędne, ale także dla tych, którzy myślą o przyszłych oszczędnościach związanych z codzienną eksploatacją.

Ciepło ucieka przez okno

Okna mogą odpowiadać nawet za 25% strat ciepła w domu. Wpływają także na stylistykę budynku. Przy wyborze okien należy kierować się nie tylko ich liczbą, wielkością, kolorystyką, kształtem, czy funkcją zastosowanych okuć, ale także tym, z jakiego profilu zbudowana jest ościeżnica i skrzydło oraz z ilu szyb została stworzona znajdująca się w nim szyba zespolona.

W przypadku profilu okiennego warto określić jego klasę (grubość ścian) oraz głębokość. W oknach PVC na izolację ma także wpływ liczba i wielkość komór wewnątrz profilu. Przed utratą ciepła zabezpieczają również uszczelki i listwy podparapetowe, które ograniczają mostki termiczne między oknem a murem.

Okno FEN 92

  • 6-komorowy profil
  • głębokość profilu 92 mm
  • 3-szybowe przeszklenie
  • nietypowe kształty
  • energooszczędne pakiety 2- lub 3-szybowe o szerokości 48 mm
  • okleinowanie 1- lub 2-stronne oraz opcja Bikolor
  • bogaty wybór wyposażenia dodatkowego
  • Uw = 0,75 [W/m2K]
  • Dla szyby 48 mm Ug=0,5

Rolety zewnętrzne – komfort i bezpieczeństwo

Energooszczędność domu oprócz okien zapewniają również rolety. Wśród różnych typów osłon najlepsze właściwości izolacyjne dają rolety zewnętrzne. Najbardziej efektywne są te do zabudowy, ale wymagają zaplanowania już na etapie projektowania domu.

Firma KRISPOL posiada w ofercie rolet zewnętrznych propozycje dla każdego typu budynku, zarówno starszego, jak i nowo powstającego. Dla budynków dopiero budowanych szczególnie polecane są rolety zewnętrzne do zabudowy – KALIMA RZ, które najlepiej redukują ubytki ciepła.

W naszym zmiennym klimacie rolety zewnętrzne mają zastosowanie zarówno zimą, jak i latem. Dodatkowo jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą podnieść bezpieczeństwo w swoim domu. Wyposażone w rolety okna można podłączyć do systemu alarmowego lub zamontować w nich specjalne zabezpieczenia. Ponadto rolety zewnętrzne zapewniają domownikom poczucie prywatności. Przy wyborze osłon warto zastanowić się nad żaluzjami fasadowymi, zwłaszcza jeżeli wybrane przez nas okna mają bardzo dobry współczynnik przenikalności cieplnej.

Rolety zewnętrzne KALIMA RZ

  • system obudowy aluminiowej
  • skrzynka montowana w nadprożu
  • prowadnice montowane we wnęce okiennej
  • wymaga zaplanowania w projekcie architektonicznym
  • po montażu skrzynki, rolety są zabudowane pod tynkiem i całkowicie niewidoczne

Drzwi – ciepła i estetyczna wizytówka domu

Wchodzące w skład oferty KRISPOL drzwi zewnętrzne SOLANO są dopracowane w najdrobniejszym szczególe, zawierają m.in. dodatkowe wkłady termiczne wewnątrz profili, przekładki bimetaliczne w profilach, oraz przekładki poliamidowe w progu. Wszystko po to, aby każdy element składowy konstrukcji spełniał jak najlepsze parametry cieplne.

Wnętrze drzwi wypełnione jest grubą warstwą izolatora, co zapewnia doskonałą wartość współczynnika przenikalności cieplnej. Dodatkowo produkty te są wzmocnione wyjątkowo wytrzymałym systemem profili aluminiowych.

Kolekcja drzwi wejściowych SOLANO zaprojektowana jest z myślą o różnych potrzebach estetycznych i dlatego doskonale sprawdzą się one zarówno w domach o tradycyjnej architekturze, jak i tych budowanych w nowoczesnym stylu.

Drzwi wejściowe SOLANO

  • izolowane profile – przekładka bimetaliczna w profilach
  • izolowany próg – przekładki termiczne, poliamidowe w progu
  • dodatkowa uszczelka EPDM
  • guma dylatacyjna o grubości 4 mm
  • panel obustronnie nakładkowy – jednolita płaszczyzna
  • niewidoczne odwodnienie
  • dodatkowy wkład termiczny wewnątrz profili
  • okładzina zewnętrzna z blachy aluminiowej o grubości 3 mm
  • okładzina wewnętrzna z blachy aluminiowej o grubości 2 mm
  • pianka izolacyjna PU G-60 kg/m3

Garaż w bryle domu to strata ciepła?

We współczesnych projektach domu garaż najczęściej usytuowany jest w bryle budynku. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które nie musi oznaczać utraty ciepła. Pomieszczenie to zazwyczaj nie jest ogrzewane w takim stopniu, jak wnętrze domu, a dodatkowo przy otwieraniu bramy zimą szybko się wyziębia. Aby zapobiec nadmiernemu wychłodzeniu pomieszczeń przez garaż, należy go ocieplić oraz zamontować odpowiednią bramę (wypełnioną pianką poliuretanową o maksymalnej grubości). Doskonałe właściwości termoizolacyjne posiada segmentowa brama garażowa VENTE RFS 60 zbudowana z paneli o grubości 60 mm, przy czym panel zachowuje swoją grubość na całej wysokości – także w miejscu łączenia z sąsiednimi sekcjami. Dodatkowo materiał, z którego wykonana jest brama został zabezpieczony uszczelkami, które zatrzymują wilgoć i podmuchy zimnego powietrza.

Brama garażowa VENTE K2 RFS 60

  • panel o grubości 60 mm wypełniony pianką poliuretanową
  • uszczelnienie na całym obwodzie oraz między segmentami
  • dodatkowe, podwójne uszczelnienie dolnego panela
  • uszczelnienia międzysekcyjne
  • dodatkowa uszczelka obwodowa niwelująca mostki termiczne niwelująca mostki termiczne między ścianą a kątownikami U=0,9 [W/m2K]

Jeden producent = wiele korzyści = gwarancja spokoju

W przypadku stolarki otworowej bardzo ważne jest, aby okna, rolety, drzwi i brama garażowa były solidnie wykonane i zamontowane w odpowiednim momencie. Dlatego warto zastanowić się nad zakupieniem wszystkich jej elementów od KRISPOL, który oferuje komplet stolarki.

Takie rozwiązanie gwarantuje szereg korzyści, m.in. zachowanie pełnej spójności kolorystycznej, stylu i wykończenia poszczególnych elementów. Niewątpliwymi zaletami są również fachowe doradztwo na każdym etapie ścieżki zakupowej oraz jednolita opieka gwarancyjno – serwisowa.

Ważne jest również to, że wszystkie produkty marki KRISPOL są w pełni spójne kolorystycznie i architektonicznie, a kolorystyka poszczególnych elementów jest taka sama – nie należy się obawiać, iż poszczególne elementy z kompletu będą różnić się odcieniami lub fakturą.

Ogromnym plusem jest możliwość montażu poszczególnych elementów w jednym terminie, co skraca proces budowy domu, a tym samym pozwala zaoszczędzić czas.

Atutem jest również dostępność jej produktów, dzięki nieustannie rozwijającej się, ogólnopolskiej sieci salonów. W placówkach firmy klienci otrzymają fachową poradę ekspertów, mogą przetestować poszczególne produkty i je zamówić. Wszystko jest kompleksowo realizowane w jednym miejscu, co gwarantuje spokój na długie lata.

W 2017 roku produkty KRISPOL o doskonałych parametrach izolacyjności termicznej zostały wyróżnione prestiżową nagrodą – Złotym Godłem – Najwyższa Jakość Quality International 2017 w kategorii „QI Product – Produkt Najwyższej Jakości”. Kapituła konkursowa doceniła zaprezentowane wyżej produkty, które są idealną propozycją, nie tylko do domów energooszczędnych, ale także dla tych budowanych z myślą o optymalizacji kosztów związanych z codzienną eksploatacją.

Zapisz się na nasz newsletter

To najprostszy sposób by być na bieżąco z promocjami.