# Ekspert radzi

28.03.24

Ocieplenie mieszkania od wewnątrz – co możesz zrobić, aby zatrzymać ciepło wewnątrz?

Rosnące ceny energii i związane z nimi koszty ogrzewania spędzają sen z powiek właścicielom nieruchomości. Wielu z Was szuka zapewne sposobów na to, jak ocieplić mieszkanie od wewnątrz i zminimalizować utratę ciepła. Często  to właśnie ocieplenie mieszkania od wewnątrz jest rozwiązaniem tańszym i mniej inwazyjnym niż wymiana zewnętrznej izolacji budynku. Postanowiliśmy więc sprawdzić, jakie są możliwości ocieplenia mieszkania od wewnątrz w bloku, kamienicy i domu jednorodzinnym.  

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  1. Ocieplenie ścian od wewnątrz
  2. Czym i jak ocieplić mieszkanie od wewnątrz?
  3. Uszczelnienie drzwi zewnętrznych, okien i bramy garażowej
  4. Wymiana okien i drzwi na cieplejsze i szczelniejsze
  5. Dodatkowe źródło ciepła w mieszkaniu – biokominek
  6. Ciepłe materiały na zimę w Twoim mieszkaniu

Ocieplenie ścian od wewnątrz

W budownictwie wielorodzinnym prace związane z wymianą lub modernizacją zewnętrznego ocieplenia wymagają zgody wszystkich lokatorów. Niezbędne jest też często działanie ze strony wspólnoty, spółdzielni czy innego zarządcy nieruchomości. Często trzeba pójść na kompromis, a to sprawia, że decyzja o rozpoczęciu prac jest cały czas odwlekana. Termomodernizacja mieszkania spada więc na barki właścicieli poszczególnych lokali i sprowadza się często do ocieplenia ścian od środka. 

Jakie zalety ma ocieplenie ścian od środka?

  • Znacznie podnosi wydajność energetyczną mieszkania i zmniejsza straty ciepłego powietrza.
  • Jest tańsza niż ocieplanie ścian od zewnątrz. 
  • Nie trzeba czekać na decyzję innych lokatorów czy zarządcy budynku wielorodzinnego.
  • Prace dotyczą tylko ścian zewnętrznych.
  • Wykwalifikowana ekipa może przeprowadzić takie prace stosunkowo szybko. 
  • Ocieplenie ścian od wewnątrz ma też jednak pewne mankamenty. 
  • Jest mniej skuteczna niż kompleksowe ocieplenie ścian od strony zewnętrznej.
  • Nie pozwala całkowicie wyeliminować ewentualnych mostków termicznych.
  • Wykonuje się je kosztem przestrzeni użytkowej pomieszczenia. Szczególnie ważne w przypadku mieszkań o małym metrażu. 

Jeśli interesuje Was termomodernizacja i polepszanie efektywności energetycznej budynków mieszkalnych, zapraszamy również do lektury innych naszych poradników: 

Cieplej i oszczędniej dzięki termomodernizacji 

5 sposobów na niższe rachunki za ogrzewanie 

Utrata ciepła w budynku. Jak się przed nią ustrzec? 

Okna energooszczędne – ile dzięki nim zaoszczędzimy?

Czym i jak ocieplić mieszkanie od wewnątrz?

Jedno z najważniejszych pytań brzmi: czym ocieplić mieszkanie od wewnątrz? To, jak wykonać ocieplenie ścian od środka, zależy w dużym stopniu właśnie od wybranego materiału. Macie kilka możliwości. Ocieplenie ściany szczytowej od wewnątrz możecie wykonać przy użyciu wełny mineralnej lub styropianu. Alternatywę dla tych materiałów stanowi ocieplenie ścian od wewnątrz pianką poliuretanową. 

Ocieplenie ścian wełną mineralną od wewnątrz

Jedno z popularniejszych rozwiązań to ocieplenie ściany wełną mineralną, a konkretnie płytami izolacyjnymi z wełny szklanej. Oprócz materiału izolacyjnego do wykonania takiego ocieplenia ścian wewnętrznych będziecie potrzebowali również metalowe profile ścienne i sufitowe, a także płyty kartonowo-gipsowe. Samo wykonanie takiego ocieplenia nie jest skomplikowane, prace te jednak lepiej zlecić wykwalifikowanemu specjaliście.

Po pierwsze usuńcie ze ściany wszystkie elementy, które nie mogą trafić pod izolację. Są to na przykład grzejniki czy gniazdka elektryczne. Jeśli na ocieplanej ścianie znajdują się okna starego typu, to zdecydowanie pomyślcie o ich wymianie na modele energooszczędne. Więcej na temat wymiany okien napisaliśmy poniżej.

W następnym kroku stwórzcie stelaż z metalowych profili i ułóżcie wewnątrz izolację z wełny. Stelaż posłuży również jako podstawa dla płyt kartonowo-gipsowych, które będą nową ścianę w pomieszczeniu.  Przed położenie płyt k-g pamiętajcie o warstwie paroizolacyjnej folii. Zapobiega ona wnikaniu wilgoci do wnętrza izolacji. Brak warstwy paroszczelnej może doprowadzić do szybkiej degradacji całego ocieplenia wewnętrznego. Bardzo ważna kwestia to szczelne przymocowanie folii do podłogi i sufitu. Zwykle wykorzystuje się do tego specjalne taśmy dwustronne.

Ostatni etap ocieplenia ścian wewnętrznych wełną mineralną to montaż płyt kartono-gipsowych. Zamontujcie je na stelażu i zadbajcie o odpowiednie wykończenie ściany. 

Ocieplenie ścian od wewnątrz styropianem

W bardzo zbliżony sposób przebiega ocieplanie ścian od wewnątrz styropianem. Jeśli zdecydujecie się na płyty styropianowe, możecie zrezygnować z budowy stelaża. Płyty styropianowe przykleja się bezpośrednio do ściany.  Połączcie je szczelnie tak, aby stworzyły jednolitą, pozbawioną przerw warstwę. Ocieplenie ścian od wewnątrz styropianem nie wymaga też warstwy paroizolacyjnej. Styropian oraz stosowany czasem jako jego zamiennik styrodur same w sobie są nieprzepuszczalną barierą dla pary wodnej. Minusem ocieplania ścian wewnętrznych styropianem jest konieczność stosowania cienkowarstwowych tynków, które nakłada się na ułożone płyty.

Uszczelnienie drzwi zewnętrznych, okien i bramy garażowej

Równie ważne, jak ocieplenie samych ścian jest odpowiednie uszczelnienie drzwi zewnętrznych,  okien oraz bramy garażowej. W budynkach wielorodzinnych szczególnie ważne są okna, gdyż tylko one wychodzą bezpośrednio na zewnątrz budynku. W domu jednorodzinnym newralgicznym punktem termoizolacji mogą być też drzwi zewnętrzne i brama garażowa. 

Ocieplenie okien – sposób na cieplejsze wnętrze

Nieszczelne okna to problem, który wielu z Was kojarzy się głównie ze starymi oknami z drewna. W praktyce jednak nawet nowoczesne okno z PCV czy aluminium może być nieszczelne i powodować znaczną utratę ciepła. Zanim przejdziecie do uszczelnienia okien od wewnątrz, zlokalizujcie przyczynę problemu. Najczęstsze powody nieszczelnych okien to zły montaż, nieodpowiednia regulacja ościeżnicy i skrzydeł oraz zużyte uszczelki. 

Niektóre z tych problemów możecie wyeliminować na własną rękę. W przypadku innych najlepszym rozwiązaniem będzie pomoc fachowców.

Do uszczelnienia okien od wewnątrz możecie wykorzystać:

  • uszczelki z pianki PUR lub uszczelki EPDM, którymi możecie zastąpić stare, zużyte lub uszkodzone uszczelki,
  • samoprzylepne taśmy uszczelniające,
  • silikon (do usunięcia szczelin wokół parapetu lub pomiędzy ramą a szybą). 

Zapraszamy też do lektury kompleksowego poradnika Jak uszczelnić okna?

Uszczelnianie drzwi – zatrzymaj ciepło w mieszkaniu

Uszczelnianie drzwi przebiega w zbliżony sposób do izolacji okna. Samodzielne uszczelnienie drzwi wejściowych poprzez ich regulację może okazać się trudne. Wówczas powinien  się tym zająć specjalista. Wymiana uszczelek jest dużo łatwiejsza i spokojnie możecie zająć się nią samodzielnie. 

Uszczelnienie bramy garażowej na zimę

Uszczelnienie bramy garażowej to temat szczególnie ważny w przypadku garażu połączonego z częścią mieszkalną. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest wybór bramy o optymalnych parametrach przenikania ciepła i wysokiej szczelności. Wyposażyliśmy nasze bramy garażowe w szereg rozwiązań, które poprawiają efektywność energetyczną garażu. Są to na przykład obwodowa uszczelka bramy garażowej KRISPOL, dodatkowe uszczelnienie dolnego panelu czy ocieplenia międzysekcyjne w bramach segmentowych. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w poradniku Jak ocieplić bramę garażową?

Wymiana okien i drzwi na cieplejsze i szczelniejsze

W przypadku okien starego typu o niekorzystnych parametrach przenikania ciepła jedynym wyjściem jest wymiana stolarki okiennej. Mimo stosunkowo wysokich kosztów takiego przedsięwzięcia jest to inwestycja, która zwraca się z nawiązką. Ciepłe okna i ciepłe drzwi zewnętrzne pozwolą Wam zmniejszyć utratę ogrzanego powietrza o nawet 25%. 

Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej ma sens tylko, jeśli wybierzecie dobrej jakości produkty i zadbacie o ich odpowiedni montaż. Zaprojektowaliśmy nasze okna z myślą o domach pasywnych i energooszczędnych. Dzięki szeregowi technologicznych rozwiązań stworzyliśmy okna o współczynniku przenikania ciepła Uw na poziomie zaledwie 0,75 [W/m2K]. Im niższy współczynnik Uw, tym mniej ciepła ucieka na zewnątrz. Dla porównania: współczynnik Uw dla standardowych okien wynosi około 1,1 [W/m2K], a w przypadku starszych modeli okien – nawet 1,3 [W/m2K]. 

Tak dobry wynik udało nam się osiągnąć między innymi dzięki:

  • 6-komorowym profilom, 
  • 3-szybowym przeszkleniom,
  • głębokości profilu wynoszącej aż 92 mm.

Parametry samego okna to jednak nie wszystko. Energooszczędne okna nie spełnią swojego zadania, jeśli nie będą odpowiednio zamontowane. W przypadku okien Krispol zalecamy tak zwany ciepły montaż. Składają się na niego 3 warstwy izolacji, które chronią okno zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. O tym, czy warto zdecydować się na wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, możecie poczytać też w artykule Nowa stolarka otworowa – fanaberia czy wymóg termomodernizacji?

Bądź na bieżąco, zapisz się na newsletter!

Dodatkowe źródło ciepła w mieszkaniu – biokominek

Biokominek to coraz popularniejsza alternatywa dla standardowych kominków. Biokominek, umieszczony na przykład w salonie, nie wytwarza dymu ani sadzy i nie wymaga podłączenia do przewodu kominowego. Można go wykorzystać w praktycznie każdym pomieszczeniu. Jedynym warunkiem, który musi spełniać, jest dopływ świeżego powietrza. 

W związku z rosnącymi cenami nośników energii i kosztów ogrzewania mieszkania, wielu z Was zadaje sobie pewnie pytanie, czy biokominek grzeje? Odpowiedź uzależniona jest od szeregu czynników jak, chociażby metraż pomieszczenia, rodzaj i wielkość biokominka czy intensywność jego użytkowania. Najtańsze niewielkie biokominki pełnią w dużej mierze funkcję dekoracyjną. Ciepło z biokominka będzie miało w takim przypadku raczej ograniczony zasięg. Choć oczywiście w niewielkim pomieszczeniu nawet taki mały biokominek zauważalnie zwiększy komfort cieplny. Biokominek w salonie może być też zamontowany na stałe i dodatkowo otoczony materiałami, które kumulują ciepło. Takie dużo bardziej profesjonalne rozwiązanie jest znacznie wydajniejszym sposobem na ogrzanie pomieszczenia. 

Biokominek w salonie sprawdzi się jednak tylko jako dodatkowe, okazjonalnie wykorzystywane źródło ciepła. W przypadku ciągłego używania koszty paliwa okazują się wysokie w stosunku do osiągniętego efektu. Biokominka, nawet w postaci dużego paleniska połączonego z materiałami kumulującymi ciepło,nie powinniście traktować jako głównego sposobu ogrzewania pomieszczenia. 

Ciepłe materiały na zimę w Twoim mieszkaniu

Istnieje także kilka prostszych i mniej inwazyjnych sposobów na ocieplenie mieszkania. Co prawda nie przyniosą one tak dobrych efektów, jak wymiana okien czy ocieplenie ścian. Z drugiej strony nie wymagają one również tak dużych nakładów finansowych. Kilka prostych sposobów na to, jak ocieplić wnętrze mieszkania, znajdziecie poniżej. 

  • Zasłony termoizolacyjne to idealne rozwiązanie, jeśli nie możecie akurat wymienić czy uszczelnić okien, a to właśnie one stanowią newralgiczny punkt termoizolacji mieszkania. W większości przypadków zasłony zatrzymujące ciepło składają się z trzech warstw: dekoracyjnej, izolacyjnej oraz podszewki. Warstwa dekoracyjna daje Wam szerokie możliwości aranżacyjne. Rodzaj materiału i kolor powinny się oczywiście wpasowywać w aranżację całego pomieszczenia. Dużą popularnością cieszą się zasłony termoizolacyjne welurowe. Ten aksamitny materiał idealnie wpisuje się w wiele eleganckich aranżacji wnętrz.
  • Wykładzina dywanowa to prosty i stosunkowo niedrogi sposób na ocieplenie podłogi w mieszkaniu. Jeśli zdecydowaliście się na takie pokrycie podłogi w pomieszczeniu bez ogrzewania podłogowego, możecie zastosować także dodatkową matę pod wykładzinę. Poprawi ona właściwości termoizolacyjne i skutecznie wytłumi dźwięki dochodzące z niższych kondygnacji. Podkłady zaleca się w przypadku wykładzin o podłożu lateksowym lub tekstylnym. Dodatkowej maty nie musicie stosować w przypadku wykładzin dywanowych na podłożu piankowym lub filcowym. 
  • Uważacie, że wykładzina dywanowa nie sprawdzi się w Waszym wnętrzu? Alternatywą dla tego rozwiązania mogą być różnego rodzaju dywany i dywaniki. Jeśli zależy Wam na poprawie komfortu cieplnego, postawcie na dywaniki z naturalnych materiałów, na przykład wełniane lub włochate dywaniki typu shaggy. 
  • Ciepłe koce, włochate poduszki i miłe w dotyku grube narzuty to również wnętrzarskie dodatki, które pomogą Wam przetrwać zimę. Nie poprawiają one bezpośrednio parametrów termoizolacyjnych, ale na pewno w wielu sytuacjach polepszą Wasze samopoczucie i pomogą przetrwać chłodne miesiące.
Zapisz się na nasz newsletter

To najprostszy sposób by być na bieżąco z promocjami.