# Termomodernizacja

04.06.23

Myślisz o termomodernizacji domu? Wymień okna!

Dlatego też wymiana stolarki okiennej, drzwi zewnętrznych czy bramy garażowej w ocieplanym garażu to kolejny obowiązkowy punkt dobrej termomodernizacji domu. Tylko decydując się na kompleksowe działania mamy pewność, że nasze rachunki za energię będą niższe, a sam dom zdecydowanie bardziej energooszczędny i ekologiczny.

Dlaczego okna są ważne w kontekście termomodernizacji?

Okazuje się, że przez okna ucieka z domu nawet 40% ciepła. O tym ile ciepła dokładnie przedostanie się na zewnątrz decyduje współczynnik przenikania ciepła oznaczany literą „U” a także współczynnik przepuszczalności energii cieplnej oznaczany literą „g”. Im współczynnik przenikania ciepła jest niższy, tym mniej ciepła ucieka na zewnątrz i tym lepsze parametry posiadają przegrody termiczne – w tym wypadku okna, drzwi i bramy. W przypadku okien, a dokładniej szyb, spore znaczenie ma chociażby liczba warstw, bo jeśli przegroda zbudowana jest z kilku warstw, to sumaryczny opór cieplny zapewnia niski współczynnik przenikania ciepła. Dlatego też okno z szyba trójwarstwową będzie bardziej energooszczędne niż to z szybą dwuwarstwową. Jest to tym ważniejsze, że szyba stanowi nawet 85% powierzchni okna.

Z drugiej strony szybę można sprawdzić także pod kątem współczynnika przepuszczalności energii cieplnej – Ug. Chodzi o to ile promieni słonecznych przedostaje się przez szybę do wewnątrz, dostarczając światła i ogrzewając pomieszczenie. Dlatego też im wyższy współczynnik przepuszczalności energii cieplnej, tym lepiej. Dodamy jedynie, że standardowy poziom Ug to 0,7 a 0,5 W[m2K].

Nie każdy słyszał o współczynniku przenikania ciepła czy współczynniku przepuszczalności energii cieplnej i dlatego też nie każdy zdaje sobie sprawę, jakie znaczenie ma odpowiednia stolarka okienna w przypadku termomodernizacji. Okazuje się, że eko okna mogą znacznie wpłynąć na nasze rachunki.

Współczynnik przenikania ciepła – jakie są normy?

Jeśli zaczynamy szukać nowych okien, drzwi zewnętrznych bądź bramy garażowej, z pewnością powinniśmy zainteresować się normami dla współczynnika przenikania ciepła. Jest to nie tylko ważne w kontekście samej termoizolacji domu, ale także różnych sposobów dofinansowania takiej wymiany, o których zaraz wspomnimy. Jeśli decydujemy się na termomodernizację domu, warto zacząć od audytu energetycznego, który powie nam, które elementy domu wymagają wymiany bądź naprawy. A kiedy zaczniemy już szukać nowej stolarki okiennej, sprawdźmy, czy oferowany w nich współczynnik przenikania energii odpowiada maksymalnym wartościom, które obowiązywać nas będą od 31 grudnia 2020 roku i które już teraz brane są pod uwagę przy różnych formach dofinansowań i ulg na termomodernizację domu. Oto wytyczne dla budynków mieszkalnych:

  • okna/drzwi balkonowe – 0,90 [W/(m2K)];
  • okna połaciowe – 1,10 [W/(m2K)];
  • drzwi zewnętrzne – 1,30 [W/(m2K)];
  • drzwi/bramy w garażach ogrzewanych – 1,30 [W/(m2K)].

Dofinansowanie do ocieplenia domu – program Czyste Powietrze i ulga termomodernizacyjna

Termomodernizacja budynków jednorodzinnych może być kosztowna. Już sam koszt ocieplenia domu może stanowić spore wyzwanie dla standardowej rodziny. Na szczęście obecnie istnieje kilka sposobów na znaczne obniżenie kosztów termomodernizacji budynków, w tym obniżenie ceny zakupu i montażu nowych okien, drzwi czy bramy garażowej. Jednym z nich jest program Czyste Powietrze, natomiast drugim jest ulga termomodernizacyjna. O obu tych sposobach piszemy szerzej na naszym blogu – dowiesz się szczegółów na temat programu Czyste Powietrze, dowiesz się jak krok po kroku przygotować się do wzięcia udziału w programie Czyste Powietrze oraz czym dokładnie jest ulga termomodernizacyjna – kto i w jakiej wysokości kwoty może z niej skorzystać. Dlatego też tutaj jedynie pokrótce o nich wspomnimy.

Program Czyste Powietrze to program, w ramach którego można sfinansować docieplenie budynku, wymianę pieca czy stolarki okiennej. Wnioski o dofinansowanie do termomodernizacji w ramach programu Czyste Powietrze można składać w trybie ciągłym w lokalnych Narodowych Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) do 2027, a pieniądze wypłacane będą jeszcze do 2029. Czyste Powietrze oferuje pomoc na dwa sposoby – w formie bezzwrotnej dotacji oraz nisko oprocentowanej pożyczki. Wysokość dofinansowania zależy od średniego miesięcznego dochodu na jednego członka rodziny i maksymalnie wynosi 53 tysiące złotych.

Ulga termomodernizacyjna obowiązuje od 1 stycznia 2019 roku o dotyczy wszystkich właścicieli istniejących już domów jednorodzinnych (budynków wolnostojących, domów w zabudowie bliźniaczej, szeregowej czy grupowej). Maksymalnie przez trzy lata można odliczyć sobie do 23% wydatków na termomodernizację (maksymalnie 53 tysiące złotych). Z ulgi termomodernizacyjnej skorzystają podatnicy opłacający PIT według skali (stawki 18 i 32 proc.), przedsiębiorcy płacący liniowy PIT według stawki 19 proc. PIT oraz ryczałtowcy.

Jeśli więc myślisz o termomodernizacji domu i wymianie stolarki okiennej, drzwi zewnętrznych czy bramy garażowej, zastanów się nad możliwościami jakie daje program Czyste Powietrze oraz ulga termomodernizacyjna. Zapytaj naszych pracowników o możliwość skorzystania z dofinansowań w przypadku wyboru stolarki okiennej KRISPOL.

Sprawdź także inne produkty marki KRISPOL:

Czytaj także:

Zapisz się na nasz newsletter

To najprostszy sposób by być na bieżąco z promocjami.