# Okna

19.04.24

Montaż okien – jak bezpiecznie usunąć piankę montażową, by nie zniszczyć okna?

Pianki montażowe mają bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie. Są cenione przede wszystkim za doskonałe właściwości oraz łatwość użycia, lecz nie tak rzadko zdarza się, że po wykonaniu prac ich resztki pozostają na różnych powierzchniach. Jak w prosty i bezpieczny sposób usunąć piankę poliuretanową, nie powodując przy tym zniszczeń?

Pianki montażowe – zastosowanie

Pianki poliuretanowe, inaczej montażowe, są powszechnie wykorzystywane podczas prac budowlanych. Są stosowane przede wszystkim do montażu okien PVC, drzwi wejściowych, rolet oraz bram garażowych. Pianki montażowe nadają się również do wypełnienia pęknięć pomiędzy materiałami lub elementami wykończeniowymi, izolacji cieplnej dachów, sieci wodnych i centralnego ogrzewania, a także wypełniania prześwitów i bruzd w ścianach, stropach oraz dachach.

Usuwanie pianki montażowej z okien – sprawdzone sposoby

Zanim zabierzesz się za usuwanie pianki montażowej z okien, musisz pamiętać o jednej, złotej zasadzie – nie używaj do tego żadnych ostrych narzędzi ani inwazyjnych środków chemicznych. Sięgając po nożyk, papier ścierny czy zbyt silny preparat, możesz przyczynić się do powstania nieodwracalnych uszkodzeń na podłożu. W konsekwencji Twoje jeszcze do niedawna nowe, piękne okno plastikowe będzie wyglądało co najmniej nieestetycznie.

Na rynku dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do usuwania pianki montażowej. W zależności od miejsca zabrudzenia czy stopnia utwardzenia pianki, możesz wybierać między innymi spośród specjalnych ściereczek, czyścików w aerozolu lub rozpuszczalników w paście.

Pierwsze dwa rozwiązania sprawdzą się, gdy piana nie jest jeszcze utwardzona. Wybierając ściereczkę, wystarczy przetrzeć nią zabrudzoną powierzchnię. Z kolei decydując się na czyścik w aerozolu, należy zamontować rozpylacz na zaworze butli, spryskać zabrudzone pianką miejsce, a następnie wytrzeć je suchą ścierką lub papierem. Zarówno ściereczki, jak i czyściki można też stosować do usuwania pianki montażowej z narzędzi, jednak już do czyszczenia rąk nadają się właściwie tylko specjalne ściereczki.

Piankę montażową do okien powinno się usuwać możliwie jak najszybciej, najlepiej od razu po zauważeniu zabrudzeń. W przeciwnym razie dojdzie do utwardzenia piany, przez co pozbycie się jej będzie znacznie trudniejsze, choć nie niemożliwe. Jak zatem poradzić sobie z zeschniętą pianką montażową czy pozostawionymi przez fachowców śladami na oknach?

W tej sytuacji egzamin najlepiej zda ostatni z wymienionych wcześniej preparatów, czyli rozpuszczalnik w paście. Przed jego aplikacją należy maksymalnie wyciąć utwardzoną pianę nożykiem. Trzeba jednak robić to ostrożnie, by nie uszkodzić podłoża. Na pozostałą na powierzchni piankę należy obficie nałożyć rozpuszczalnik i poczekać, aż piana zmięknie. Im dłużej pianka zalegała na oknie, tym czas oczekiwania będzie dłuższy. Następnie należy usunąć zabrudzenie za pomocą drewnianej lub plastikowej szpachelki, a resztki wytrzeć do sucha czystą szmatką i przemyć. Jeśli efekty nie są do końca zadowalające, należy powtórzyć cały proces.

Sprawdź także inne produkty marki KRISPOL:

Czytaj także:

Zapisz się na nasz newsletter

To najprostszy sposób by być na bieżąco z promocjami.