Dlaczego warto przeczytać „Łukasz Piszczek. Mentalność sportowca”?
„Mentalność sportowca” to pierwsza biografia Piszczka napisana we współpracy z psychologiem sportu. Dzięki temu z książki możemy dowiedzieć się nie tylko faktów biograficznych o tym, jak chłopak z Goczałkowic stał się niemal ikoną futbolu, ale i tego, co tak naprawdę stało za jego sukcesem.
Książka opisująca historię życia i kariery Piszczka to także cenna pozycja dla trenerów i rodziców młodych sportowców. Dorośli znajdą w niej mnóstwo informacji o tym, jak kierować ich rozwojem, gdy po dzieciakach widać prawdziwą pasję. Pozwala przekonać się, jak wielkie znaczenie ma fakt pokazania pozytywnych wartości związanych ze sportem. Z pewnością przyda się wszystkim, którzy chcą wspierać młodych zawodników i drużyny, w których grają.
Fakt napisania książki we współpracy z Kamilem Wódką sprawia, że możemy wyciągnąć z niej wiele przydatnych informacji na temat psychologicznej strony sportu i roli, jaką budowanie odpowiedniej mentalności odgrywa w osiąganiu coraz lepszych wyników oraz radzeniu sobie z presją, porażkami, a także — co często bywa pomijane – sukcesami. Doświadczony, a zarazem skromny Łukasz Piszczek opowiada, czego jego i resztę chłopaków z drużyn nauczyła współpraca ze specjalistami i trenerami takimi jak Adam Nawałka, Thomas Tuchel czy Jürgen Klopp.
Książka opisuje karierę Piszcza w sposób, który wciągnie nie tylko jego fanów czy zapalonych kibiców piłki nożnej.
„Mentalność sportowca” opowiada nie tylko o okresie, w którym Łukasz Piszczek odnosił największe sukcesy, ale także o swoich początkach w Goczałkowicach oraz o karierze napastnika, którą rozwijał w pierwszych latach profesjonalnej gry z Zagłębiem Lubin. Jak doszło do tego, że trener wystawił go na bocznej obronie i jak ta zmiana wpłynęła na jego karierę? Jak trafił do Borussii Dortmund, z którą zdobywał piękne bramki? Jakich poświęceń wymagało zagranie w finale Ligi Mistrzów? Jakie plany kontynuacji kariery snuje były zawodnik Borussii Dortmund? To tylko niektóre pytania, na jakie odpowiada idol kibiców z Polski, Niemiec i fanów piłki nożnej na całym świecie.
Piszczyk opisuje w niej zwycięstwa i porażki, a także resztę „chłopaków”, z którymi spędził wiele lat na boisku i poza nim. Opowiada m.in. o Erlingu Haalandzie i Jude Bellinghamie. Zdradza, czy niewątpliwy talent tych zawodników był widoczny od razu i ile zależy od tego, na jakiej pozycji gra dana osoba.
Na kolejnych stronach mnóstwo miejsca poświęcono znaczeniu, jakie dla młodego zawodnika ma odpowiednie wsparcie bliskich, opiekunów i trenerów — szczególnie tych pierwszych, jeszcze przed wejściem do świata profesjonalnej piłki. Co ważne, autor w książce „Mentalność sportowca” opowiada nie tylko o sukcesach, ale i porażkach, takich jak nieudany występ reprezentacji na mundialu 2018 mimo udanych występów na Euro 2016. Łukasz Piszczek wraca do swoich początków — od gry z Gwarkiem Zabrze, poprzez przygodę w Herthcie Berlin, po fascynującą karierę w Borussi Dortmund i reprezentacji Polski.
„Mentalność sportowca” to snuta w porywający, a zarazem skromny sposób opowieść o karierze napastnika i obrońcy. Historia sukcesu Łukasza Piszczka stanowi otoczkę dla przybliżenia problemów i wyzwań, z jakimi trzeba się zmierzyć w zawodowym sporcie – nie tylko piłce nożnej. Dlatego powinni ją poznać nie tylko kibice, ale i wszyscy, którzy marzą o sportowej karierze, a także każdy rodzic czy trener młodych sportowców. Odpowiada na najważniejsze pytania o życie, karierę, relacje z przyjaciółmi i współzawodnikami oraz funkcjonowanie w świecie zawodowego sportu zarówno z perspektywy boiska, jak i psychologii sportu.