# Okna

24.04.24

Jak przygotować otwory pod montaż okien na budowie?

Fundamentalnym elementem instalacji okna lub bramy jest wcześniejsze przygotowanie miejsca ich osadzenia. O co powinniśmy zadbać? Wyjaśniamy krok po kroku.

Krok 1:

Ościeże powinny być oczyszczone z luźnych materiałów budowlanych. Należy zadbać, by były one gładkie i równe, a ewentualne ubytki uzupełnić odpowiednimi zaprawami.

Krok 2:

Eksperci z Akademii Eksperta KRISPOL polecają wzmocnić ościeża środkiem gruntującym, który zapewni odpowiednią przyczepność dla materiałów uszczelniających.

Porada

W przypadku pustaków ceramicznych bardzo ważne jest zaślepienie otworów w poziomej części wnęki, co w dalszym etapie budowy wykluczy przewiewy (siatka + klej do siatki).

W przypadku zastosowania uszczelnienia zewnętrznego w postaci taśmy okiennej wodoszczelnej paroprzepuszczalnej należy wyrównać zewnętrzną powierzchnię ściany w celu zachowania prawidłowej przyczepności taśmy

Krok 3:

Należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego luzu dylatacyjny w zależności od rodzaju montażu i rodzaju wnęki (nie powinien przekraczać 30 mm); zbyt małe szczeliny mogą prowadzić do deformacji profilu i problemu z otwieraniem okna, z kolei zbyt duże osłabiają mocowanie okna.

Krok 4:

Bardzo ważne jest wykonanie podmurówki lub zastosowanie poszerzeń systemowych dla okien tarasowych, przesuwnych i balkonowych mocowanych w licu z poziomem posadzki. W przypadku zastosowania termicznych materiałów podokiennych jak np. ciepłe parapety czy podwaliny termiczne wyrównanie poziomu ościeża.

Krok 5:

Warto również pomyśleć nad cofniętym nadprożem umożliwiającym zastosowanie ocieplenia na wysokości skrzynki rolety podtynkowej, jeżeli planujemy taką osłonę.

Ważne

Warunki zabudowy są bardzo ważne już w fazie projektowej. Uwzględnienie odpowiedniego miejsca na tym etapie pozwoli uniknąć problemów z doborem okien „po fakcie”, czyli gdy stoją już mury.

Sprawdź także inne produkty marki KRISPOL:

Czytaj także:

Zapisz się na nasz newsletter

To najprostszy sposób by być na bieżąco z promocjami.