# Stolarka Na Budowie

29.03.24

Elewacja domu – jak wybrać najmodniejsze rozwiązanie? 6 podpowiedzi!

Polskie przedmieścia zdominowane są przez gierkowskie kostki z lat 70. i 80., pokryte zazwyczaj tynkiem elewacyjnym lub sidingiem oraz fantazje na temat polskiego dworku. Na terenach wiejskich spotkać jeszcze często można typowe, wiejskie budownictwo charakteryzujące się spadzistym dachem i ceglastym murem. Tynk, siding, nieocieplona cegła. Czy tak musi wyglądać elewacja domu? Wśród osób zamawiających projekty nowych domów lub plany modernizacji dla istniejących już budynków jest coraz więcej takich, które szukają nowoczesnych rozwiązań. Elewacja domu nowoczesnego nie musi być ani nudna, ani wtórna – i dotyczy to zarówno stosowania zupełnie nowych lub zapomnianych rozwiązań, jak i wykorzystywania znanych materiałów w odmienny, ciekawszy sposób.

Elewacja domu – o czym trzeba pamiętać?

Elewacja domu nowoczesnego spełnia przede wszystkim dwie funkcje – estetyczną i ochronną. Wybierając materiały musimy liczyć się z tym, że elewacje budynków powinny być odporne na wszelkie warunki atmosferyczne, ale także na pęknięcia czy niewielkie uderzenia. Materiał ma chronić, ale także pozwalać budynkowi „oddychać”.

Elewacja frontowa to także decydujący element estetyki budynku. Nie tylko zapewnia pierwsze wrażenie, ale buduje także ogólną atmosferę domu. Z jednej strony powinna odzwierciedlać upodobania właściciela, z drugiej dobrze, aby umiejętnie korespondowała z otoczeniem i nie zaburzała ogólnej estetyki okolicy. Dzisiaj elewacja nowoczesna pozwala na zdecydowanie większy wybór. Nie jesteśmy ograniczeni jedynie do nieśmiertelnego tynku elewacyjnego, choć i ten materiał można wykorzystać w nowy, interesujący sposób. Co nas ogranicza? Wyobraźnia i finanse. W przypadku tego pierwszego warto szukać inspiracji, a w przypadku kosztów, warto już wcześniej zabezpieczyć odpowiednią sumę na elewację budynku.

Elewacja frontowa – kolory, rodzaje, materiały

Wybraliśmy 6 propozycji na elewację domu nowoczesnego. Znajdują się w nich zarówno klasyki, jak elewacja z cegły czy elewacja z klinkieru, coraz popularniejsza elewacja z drewna, naturalna elewacja z kamienia czy nowoczesne propozycje – elewacja z betonu oraz elewacja z płytek.

Elewacja drewniana

Elewacja domu z drewnem cieszy się niesłabnącą popularnością. Elewacja drewniana wypłynęła przede wszystkim na fali zainteresowania stylem skandynawskim, w ramach którego często sięga się po naturalne materiały. Drewno jest oczywiście świetnym izolatorem i dodatkowo ociepla ściany budynku, ale raczej nie z tego powodu klienci sięgają po elewację domu z elementami drewna – to kwestia estetyki jest pierwszym argumentem za. Propozycja elewacji drewnianej lub elewacji drewnopodobnej spodoba się wszystkim, którzy lubią minimalistyczne rozwiązania i skandynawski design. Możemy sięgnąć zarówno po drewno w naturalnym kolorze, jak i drewno barwione – niezwykle modne są elewacje domu z elementami czarnego drewna. W połączeniu z bielą ścian tworzą przyciągają wzrok kontrast.

Elewacja z kamienia

Kolejna propozycja dla lubiących naturalne materiały – kamień elewacyjny nie jest może pierwszym wyborem, jeśli chodzi o elewację frontową, ale ma swoich oddanych fanów. Elewacja z kamienia świetnie sprawdza się w projektach domów rustykalnych, usytuowanych pośród zieleni. Kamień na ścianę nie musi oznaczać wcale efektu ciężkości – wśród rodzajów skał znajdziemy wiele o jasnych, delikatnych barwach: bieli, beżach, szarościach. Elewacja domu z kamienia będzie idealna na elewację domu parterowego. Warto także pamiętać, że kamień elewacyjny to wytrzymały materiał, który nie potrzebuje szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Elewacja z betonu architektonicznego

Beton na ścianie? Projekty elewacji domów nowoczesnych udowadniają, że jest to interesujące rozwiązanie. Lansowany przez zwolenników stylu hi-tech beton architektoniczny to surowy w wyrazie materiał – a jednak idealnie trafia w gusta inwestorów. Dotychczas częściej był stosowany we wnętrzach, niż na zewnątrz, ale płyty betonowe na ścianę są coraz częstszym widokiem na elewacjach budynków. Płyty betonowe na ścianę wcale nie muszą być szare – producenci oferują beton architektoniczny w najróżniejszych kolorach. Elewacja nowoczesna z betonu może być więc równie dobrze czarna, zielona czy rdzawoczerwona.

Płytki elewacyjne

Płytka elewacyjna przeżywa swój prawdziwy renesans – na rynku nie brakuje płytek elewacyjnych z najróżniejszych materiałów. Są więc płytki elewacyjne z kamienia czy betonu, ale także z żywic i silikatów. Taki wybór sprawia, że każdy znajdzie płytkę elewacyjną w swoim kolorze, ale i swojej cenie. Jakby plusów było mało, płytka elewacyjna jest wygodnym rozwiązaniem niewymagającym od nas zbyt częstej pielęgnacji.

Elewacja z cegły

Nieśmiertelna cegła kojarzy się przede wszystkim z nieotynkowanymi ścianami starych budynków, ale już od pewnego czasu żyje zupełnie nowym życiem – jako podstawowy element stylu industrialnego. Na rynku dostępne są zarówno elewacje z cegły licowej, jak i klinkierowej (o której poniżej). Elewacja z cegły licowej zapewni nam bardziej „naturalny” efekt, jako, że jej faktura i kolorystyka jest mniej jednolita. Elewacja z cegły licowej jest co prawda mrozoodporna, ale nie aż tak odporna na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne jak cegła klinkierowa.

Elewacja z klinkieru

Elewacja z klinkieru zachowuje niepowtarzalny urok cegły, ale w zdecydowanie lepszych parametrach technicznych. Dostępne w wielu różnych kolorach, elewacje z klinkieru wcale nie muszą być rdzawe – dostępne są cegły czarne, beżowe, zielone… Należy jednak pamiętać, że elewacja z klinkieru będzie raczej jednolita. Szukając efektu „prawdziwej”, postarzanej cegły, powinniśmy sięgnąć raczej po elewację z cegły licowej.

Nie tylko elewacja budynku – dobierz drzwi zewnętrzne do domu i stolarkę okienną

Wybierając elewację domu warto pamiętać o innych elementach, które będą tworzyć całościowy efekt – przede wszystkim o drzwiach zewnętrznych i stolarce okiennej. Elewacja frontowa powinna bowiem korespondować z ich materiałami i kolorami – lub na odwrót, w zależności od czego rozpoczęliśmy kompletowanie materiałów budowy. W Krispol zapewniamy ogromną wolność wyboru. Nasze drzwi zewnętrzne SOLANO do domu dostępne są w 12 różnych modelach, a każdy z nich może być dostosowany do Twoim potrzeb dzięki 200 kolorom RAL oraz kilkudziesięciu okleinom. Również okna, drzwi tarasowe i balkonowe dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej oklein. Dzięki temu idealnie dobierzemy kolory do elewacji domu.

Zapisz się na nasz newsletter

To najprostszy sposób by być na bieżąco z promocjami.