# Ekspert radzi

19.03.24

Co to znaczy „Dobre okno”? Część 1 – Profile

Każdy, kto staje przed wyborem najlepszych okien do swojego domu, wie, że to niełatwe zadanie. Strony internetowe i reklamy bombardują nas niezrozumiałymi skrótami, „kosmiczne” technologie zmieniają się z dnia na dzień, sprzedawca nie zawsze potrafi wszystko wyjaśnić w prosty, jasny sposób. W natłoku niejasnych informacji nie jesteśmy w stanie podjąć w pełni świadomej, przemyślanej decyzji.

Tymczasem wybór okien to decyzja wielkiej wagi. Liczby mówią same za siebie – w przypadku domu jednorodzinnego zakup okien to inwestycja rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Decyzja zostaje podjęta na lata, a to, czy nasz wybór był słuszny, będziemy odczuwali codziennie.

W naszym najnowszym cyklu porad postaramy się w przystępny sposób wyjaśnić wszystko, co powinieneś wiedzieć o oknach PVC przed ich zakupem. Co to właściwie znaczy dzisiaj „dobre okno”? Na jakie jego cechy, parametry zwrócić uwagę, wybierając ofertę i podpisując umowę ze sprzedawcą?

Okna mają ogromny wpływ na wygląd domu, wysokość rachunków za ogrzewanie czy wreszcie nasz codzienny komfort. Wraz z architektem wybieramy ich ilość, wielkość, kształt i rozmieszczenie. Najtrudniejszą decyzją jest jednak często wybór rodzaju okien. Dobre okno to przede wszystkim takie, które spełnia nasze potrzeby, m.in. w zakresie termoizolacji, ochrony przed hałasem, poziomu zabezpieczeń czy estetyki.

Na wszystkie parametry użytkowe okna składa się wiele jego elementów. Pozornie wydają się one prostym produktem – w końcu to tylko „rama, szyba, zawiasy i klamka”. Tymczasem nawet najprostsze okno składa się z około 40 elementów.

Można je ogólnie podzielić na:

  • profile – inaczej kształtowniki,
  • szyby zespolone,
  • okucia.

Zaczniemy od profili z PVC, inaczej nazywanych kształtownikami. Profile główne tworzą ramy ościeżnicy, skrzydła i słupka okna. W budowie okien występują też profile dodatkowe, takie jak listwa przyszybowa i podparapetowa. Oceniając parametry oferowanych nam okien, zaczynajmy od sprawdzenia cech profili głównych.  Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

GŁĘBOKOŚĆ to bardzo ważna cecha profili, która bywa czasem mylona z ich szerokością. Dla ułatwienia obie te wartości zaznaczamy na poniższym rysunku.

Głębokość a szerokość profili
Głębokość a szerokość profili
Jak sprawdzić ilość komór
Jak sprawdzić ilość komór

SZEROKOŚĆ profili bywa mylona z opisaną wyżej głębokością (obie wartości są widoczne na pierwszym rysunku). Ona także ma pewne znaczenie dla poziomu izolacji cieplnej okna, ponieważ decyduje o udziale procentowym szyby i profili w powierzchni okna.

Trudno tu wskazać prostą zasadę, ponieważ w zależności od parametrów zastosowanych profili i szyb czasem może być korzystniejszy szerszy, a czasem węższy profil. Dlaczego tak jest? Jeśli to profil ma lepszy współczynnik przenikania ciepła od zastosowanej szyby, szerszy profil będzie lepszy. Jeśli w danym zestawie to szyba ma lepszy współczynnik przenikania ciepła, lepszy będzie węższy profil.

Moim klientom doradzam zawsze, aby wybierając okna, poza czynnikami najważniejszymi, takimi jak poziom izolacji cieplnej czy akustycznej, zwracali uwagę na dopasowanie ich wyglądu do stylu i kolorystyki domu. Nowoczesne okna dają nam taką możliwość, ponieważ możemy je zamawiać w najróżniejszych odcieniach.

Trendy w stolarce okiennej, jakie obserwujemy w ostatnim czasie w architekturze to między innymi moda na okna o prostych kształtach profili, pasujące do nowoczesnego budownictwa.

Wśród tendencji kolorystycznych wyróżniamy dwa nurty. Pierwszy to zwrot ku odważnym kolorom – okleinom w odcieniach antracytu, także metalicznego, grafitu, różnych odcieni szarości, a nawet czerni, które komponują się idealnie z nowoczesnymi fasadami. Drugi trend to ramy okienne w ponadczasowym kolorze drewna dębowego, które znakomicie komponują się z białymi i szarymi elewacjami.

Pamiętajmy że kolor i stylistyka okna musi przede wszystkim współgrać z architekturą naszego domu. Mamy dziś praktycznie nieograniczoną możliwość wyboru koloru okien, więc na pewno znajdziemy idealny dla siebie. Warto mieć także na uwadze, że w obecnie produkowanych oknach bez problemu możemy wybrać inny kolor ramy okna we wnętrzu pomieszczenia, a inny – od zewnątrz, czyli od strony elewacji budynku.

Dorota Sobusiak-Fajer
Architekt, Sasiak-Sobusiak Pracownia Projektowa

Szerokość profilu ma także znaczenie estetyczne – przy mniejszej szerokości uzyskujemy większą powierzchnię szyby okna. Takie okno wpuszcza więcej światła i może lepiej wyglądać, jednak producenci nie ograniczają nadmiernie tego wymiaru, aby nie zmniejszać sztywności okna.

KLASA – cecha bardzo często spotykana w opisach systemów okiennych. Profile mogą mieć klasę A, B lub C. Wyznacza ją grubość ścianprofilu – zarówno tych widocznych, jak i niewidocznych (pokazujemy je na rysunku poniżej).

Wartość ta jest najwyższa w przypadku profili klasy A. Klasa A oznacza, że widoczne ściany profili mają grubość co najmniej 2,8 mm, a niewidoczne – minimum 2,5 mm. W klasie B te wartości wynoszą odpowiednio co najmniej 2,5 i 2 mm. Dla klasy C nie określono wymagań. Wyższa klasa wpływa na sztywność profilu, a co za tym idzie jego trwałość i wytrzymałość.

STALOWE WZMOCNIENIA –  profile ościeżnicy z PVC są dodatkowo wzmacniane przez umieszczanie stalowych kształtowników w ich wnętrzu. Jest to element całkowicie niewidoczny, ale bardzo ważny dla wytrzymałości okna. Pamiętajmy, że każde okno bezustannie podlega różnym obciążeniom, zarówno wynikającym z cech własnych, np. ciężaru przeszklenia, jak i z warunków użytkowania: zmian temperatury, sił wiatru, deszczu i gradu.

Widoczne i niewidoczne ściany profili
Widoczne i niewidoczne ściany profili

Zastosowanie stalowych wzmocnień wewnątrz profili ościeżnicy, na całym jej obwodzie, znacząco poprawia ich trwałość. Rekomendujemy, aby wzmocnienia te miały grubość minimum 1,5 mm.

Warto też zwrócić uwagę na to, czy wzmocnienia w oferowanym systemie są zamknięte (w postaci prostokątnej rury) czy otwarte.Zamknięte wzmocnienie w profilach ościeżnicy skuteczniej poprawia sztywność i wytrzymałość całego okna, zapewnia prawidłową pracę zawiasów i usprawnia montaż poprzez lepsze podtrzymanie wszystkich ścian ościeżnicy.

WYKOŃCZENIE – wybierając profile, zwróćmy uwagę na to, czy ich kształt jest prosty, czy zaokrąglony. Pomyśl też nad ich kolorem – okna już nie muszą być białe! Na rynku można już spotkać bardzo szeroką ofertę kolorystyczną w przystępnych cenach.  Coraz częściej decydujemy się na opcję bikolor, czyli stosowanie różnych kolorów oklein do profili okna z zewnątrz i wewnątrz.

Zobacz, jakiego rodzaju okleiny można zastosować w oknach KRISPOL w naszej Galerii Inspiracji.

Poza profilami głównymi chcielibyśmy zwrócić Twoją uwagę na dwa typy profili dodatkowych:

  • LISTWA PODPARAPETOWA pozwala na prawidłową izolację miejsca styku parapetu z oknem, zapobiegając uciążliwemu efektowi „przewiewania” okna i utracie energii. Zwróć uwagę, czy profil ten występuje standardowo w oferowanym systemie okien, czy wiąże się z dopłatą. Dla najlepszego efektu i skuteczności powinien być to profil uszczelniony i kilkukomorowy.
  • LISTWA PRZYSZYBOWA podtrzymująca szybę – często pomijamy ten detal, tymczasem warto zwrócić uwagę na to, że występuje ona w różnych kształtach (w tym prostym i zaokrąglonym) i dopasować ją do swoich preferencji.

Na koniec zapraszamy za kulisy produkcji okien PVC – w tym filmie możecie podejrzeć produkcję okien okleinowanych KRISPOL.

Wkrótce powrócimy z kolejną częścią naszego poradnika okiennego, w której przyjrzymy się okuciom stosowanym w dobrych nowoczesnych oknach.

Sprawdź także inne produkty marki KRISPOL:

Czytaj także:

Zapisz się na nasz newsletter

To najprostszy sposób by być na bieżąco z promocjami.