Co to jest budynek pasywny tzw. passive house?

Co to jest budynek pasywny tzw. passive house?

Budynek pasywny to najwyższa forma obiektów energooszczędnych zaprojektowany i wykonany według ścisłe określonych, sprawdzonych od przeszło 25 lat zasad i kryteriów. Już na etapie projektu jest tak planowany, aby gwarantował nie tylko niskie koszty eksploatacji i w trosce o zdrowie przyszłych mieszkańców – użytkowników. Domy budowane w standardzie pasywnym  radykalnie ograniczają zużycie energii na ogrzewanie i chłodzenie. Samo budownictwo pasywne to najpierw świadomy sposób myślenia, w oparciu o obecny stan wiedzy, następnie zgodne z powyższym projektowanie i wykonawstwo. Wymaga konsekwencji, interdyscyplinarnych umiejętności i doświadczonego zespołu przez wszystkie etapy realizacji takiej inwestycji. Nie jest to jednak przypadkowy standard, a raczej koncepcja budowania, u której podstaw zawsze leżał najwyższy poziom komfortu cieplnego i jakości powietrza, włącznie z korzyścią i myślą o przyszłym użytkowniku. Prawdziwy dom pasywny to sukces wielopłaszczyznowy. Charakteryzuje się kilkoma podstawowymi cechami: jest komfortowy, zdrowy, tani w eksploatacji, m.in. dzięki ekstremalnemu ograniczeniu zużycia energii i wykorzystaniu biernych zysków słonecznych i wewnętrznych (darmowej energii) oraz bezpieczny dla środowiska.

Budynek pasywny, to szereg rozwiązań, m. in. bardzo szczegółowo opracowane już na etapie projektowym detale, które podczas realizacji budowy muszą zostać niezwykle rzetelnie wykonane, zgodnie z wytycznymi projektanta. Wysoka świadomość firm wykonawczych, dokładność, odpowiedni nadzór, umiejętność rozwiązywania trudności przy użyciu właściwych materiałów, najczęściej decydują, czy budynek zaprojektowany jako pasywny zgodnie ze wszystkimi zasadami, rzeczywiście osiągnie wymagane tym standardem parametry. Prawidłowy projekt budynku w standardzie pasywnym, a następnie właściwe wykonawstwo, będzie decydowało o opłacalności takiej inwestycji. Znajdzie swoje odzwierciedlenie w skutecznym ograniczaniu wpływu wysokich i niskich temperatur panujących na zewnątrz budynku, na zachowanie stabilnej temperatury i wysokiej jakości powietrza w jego wnętrzu.

Budynek pasywny, bez względu na jego wielkość i przeznaczenie, można sparafrazować i przedstawić jako termos z bardzo efektywną wentylacją która gwarantuje zawsze świeże powietrze z najwyższą efektywnością energetyczną tzn. odzyskiem ciepła – podkreśla architekt Kamil Wiśniewski.

Poniżej linki do pozostałych artykułów na temat domów pasywnych. Wystarczy kliknąć w opisy pod zdjęciami.

Autor: Arch. Kamil Wiśniewski, GreenCherry Architecture
Członek zespołu Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego
Certyfikator Budynków Pasywnych
Europejski Certyfikowany Planista Budownictwa Pasywnego
Dyrektor Akademii Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej przy PIBPiEO we Wrocławiu
(szkolenia z Europejskim Certyfikatem i wpisem na Europejską Listę Specjalistów, doradztwo);