# Termomodernizacja

09.06.23

Cieplej i oszczędniej dzięki termomodernizacji

W długie jesienno-zimowe wieczory zdecydowanie częściej pozostajemy w domu i spędzamy czas z książką, filmem i kubkiem gorącej czekolady w ręce. Warto więc zadbać, aby wnętrze naszego domu było przytulne, ale przede wszystkim gwarantowało maksymalne poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Z pomocą przychodzi kompleksowa termomodernizacja budynku.

Polacy stawiają na termomodernizację

W ostatnim czasie świadomość ekologiczna Polaków wzrosła. Z badań Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika bowiem, że dla 94% rodaków zmiany klimatu to ważny problem. Co istotne, aż 73% badanych dba o środowisko w trosce o przyszłe pokolenia.

Galopujące ceny nośników energii, szerokie możliwości uzyskania wsparcia i coraz większa świadomość w zakresie zmian klimatycznych oraz zanieczyszczenia powietrza skłaniają Polaków do termomodernizacji domów. W myśl zapisów warunków technicznych (WT 2021), nowopowstające budynki muszą być zgodnie z zaostrzonymi wymaganiami w zakresie parametrów termicznych. Wiele osób mieszka jednak w obiektach liczących kilkadziesiąt lat, zbudowanych z użyciem technologii, które nie spełniają współczesnych norm. Dzięki kompletnej wymianie stolarki okienno-drzwiowej, ociepleniu przegród zewnętrznych i modernizacji źródła ogrzewania, można sprawić, że dom będzie bardziej energooszczędny i ekologiczny, z korzyścią dla przyszłych pokoleń.

Termomodernizacja? Tak, ale kompleksowa

Jesienią i zimą, czyli w tak zwanym sezonie grzewczym, łatwiej jest zaobserwować, jak szybko energia cieplna dosłownie „ucieka” z naszego domu przez nieszczelne okna, drzwi zewnętrzne czy też pozbawiony odpowiedniej termoizolacji dach. W wyjątkowo wietrzne dni możemy wręcz na własnej skórze poczuć zimne podmuchy powietrza docierające do wnętrza budynku. Z korzyścią dla własnej kieszeni i klimatu warto mieć ciepło pod kontrolą. Sama inwestycja w nowe źródło ogrzewania w większości przypadków nie jest jednak wystarczająca. Prace termomodernizacyjne powinny eliminować wszystkie mostki termiczne, a więc te punkty w konstrukcji budynku, przez które cenne ciepło w niekontrolowany sposób przenika na zewnątrz. Warto zainwestować w kompleksową wymianę stolarni okienno-drzwiowej. Ma ona wpływ na użytkowanie budynku i związane z tym wydatki, dlatego decyzja o jej wyborze nie powinna być podejmowana w pośpiechu. Warto również wiedzieć, że profesjonalny montaż stolarki jest równie ważny, jak dobrej jakości produkt.

Jak zdobyć dofinansowanie do inwestycji?

Przed rozpoczęciem inwestycji trzeba skalkulować koszty. Skala wydatków może wydawać się duża, jednak do dyspozycji mamy różne możliwości wsparcia finansowego. Przede wszystkim warto zorientować się, jakie systemy dofinansowania obowiązują na terenie naszego samorządu.

Dla wielu inwestorów różne opcje uzyskania dotacji, w zależności od tego, jaki zakres prac jest planowany i jaka jest specyfika danego budynku, zapewnia ogólnopolski program „Czyste Powietrze”, który obecnie funkcjonuje na nowych, uproszczonych zasadach. Mogą z niego też skorzystać osoby, które już wcześniej wymieniły źródło ciepła, a teraz chcą np. wymienić stolarkę okienną czy też zamontować instalację fotowoltaiczną – mówi Marcin Garbaciak, Menadżer ds. Szkoleń z firmy KRISPOL
Kolejną możliwością jest tzw. ulga termomodernizacyjna, czyli odliczenie (do 53 000 zł) dla podatników, którzy są właścicielami i współwłaścicielami domów jednorodzinnych. Co istotne, można ją łączyć z dotacją z programu „Czyste Powietrze”.

„Zielone” rozwiązania dla domu

Przeglądając szeroką ofertę wyrobów wykorzystywanych przy termomodernizacji budynku, możemy czuć się nieco zdezorientowani. Gama dostępnych rozwiązań jest bowiem bardzo szeroka, do tego różnią się one od siebie parametrami użytkowymi. Co wziąć więc pod uwagę podczas dokonywania wyboru? Przy korzystaniu z dofinansowania w programie „Czyste Powietrze” niezbędne jest zastosowanie urządzeń i materiałów spełniających konkretne, określone w programie wymagania techniczne. Dla ułatwienia powstała więc specjalna lista zielonych produktów kwalifikujących się do dofinansowania. Inwestorzy mogą skorzystać z internetowej wyszukiwarki, aby wybrać najlepsze dla nich rozwiązanie.

Porady możemy też uzyskać w punktach sprzedaży, gdzie fachowcy doradzą nam, po jakie rozwiązania warto sięgnąć. W przypadku okien, drzwi zewnętrznych i bramy garażowej zwróćmy uwagę na współczynnik przenikania ciepła oznaczony symbolem „U” – im jest on niższy, tym dany wyrób jest „cieplejszy”, czyli zapewnia mniejsze straty energii termicznej.

Wymagania budownictwa energooszczędnego spełniają nasze okna FEN 92. To okna klasy premium o współczynniku przenikania ciepła Uw=0,76 W/(m²K), które mimo dostosowania do szklenia o grubości nawet 48 mm, cechuje elegancki wygląd.

Jeśli decydujemy się na kompleksową wymianę stolarki, to najlepiej sięgnąć po rozwiązania od jednego producenta, gdyż zyskujemy dzięki temu m.in. oszczędność czasu, szeroką gamę dodatków oraz spójny wygląd w ramach jednej linii wzorniczej.

Do okien można więc dopasować energooszczędne drzwi zewnętrzne SOLANO oraz bramę garażową VENTE 60 z systemem ciepłego montażu, dostępnym w naszych salonach i punktach sprzedaży na terenie całej Polski.

Marcin Garbaciak
Menadżer ds. szkoleń

Dobrze wykonana termomodernizacja przynosi długofalowe korzyści. Zapewnia nie tylko niższe koszty eksploatacji domu, ale przede wszystkim poprawia komfort cieplny i wygodę dla jego użytkowników. Bezpieczeństwo, cisza i niczym niezakłócony spokój sprawiają, że ciepło domowego ogniska nabiera dosłownego znaczenia.

Zapisz się na nasz newsletter

To najprostszy sposób by być na bieżąco z promocjami.