# Ekspert radzi

28.02.24

Cała skąpana w słońcu, czyli okno w łazience

Okna w łazience, to najczęściej domena domów jednorodzinnych. W blokach starszej generacji niestety są one rzadkością. Dobrze zaplanowane i przemyślane okno w łazience posiada bardzo wiele zalet, o których piszemy w tym artykule.

Łazienka to miejsce, w którym każdego dnia spędzamy sporo czasu. To tutaj zaczynamy i kończymy dzień pielęgnacyjnymi rytuałami. Traktujemy ją jako oazę prywatności i to właśnie o pierwszeństwo pobytu w tej części domu toczymy boje z pozostałymi domownikami.

Jedną z największych zalet okna w łazience jest naturalne światło w tym pomieszczeniu, co z pewnością docenią w szczególności panie, które codziennie wykonują makijaż. Doświetloną światłem dziennym łazienkę można także ozdobić kwiatami doniczkowymi, które wymagają jasnego stanowiska. W ciemnym pomieszczeniu większość z nich nie miałoby szansy przetrwać. Dzięki dostępowi naturalnego światła, oszczędzamy także energię elektryczną, co wymiernie przekłada się na wysokość rachunków za prąd.

Efektywna wentylacja

Kolejną ważna zaletą okna w łazience jest możliwość wentylacji i wietrzenia. Łazienka to miejsce, w którym panuje wysoka wilgotność. To doskonały mikroklimat dla rozwoju pleśni i grzybów, które stanowią duże zagrożenie dla naszego zdrowia. Okno w łazience to najlepszy sposób na skuteczną cyrkulację pomieszczenia. Szczególnie polecamy okna z mikrowentylacją lub stopniowanym uchyłem (możemy wtedy stopniować poziom napływu powietrza). Najlepszym rozwiązaniem jest okucie odstawne, które umożliwia wietrzenie szczelinowe, a co za tym idzie dużą wymianę powietrza przy jednoczesnym niskim spadku temperatury.

Prywatność na celowniku?

Jednym z głównych argumentów przeciwników okien w łazience jest obawa przed utratą intymności. Na szczęście istnieją sposoby, pozwalające na zachowanie naturalnie oświetlonej łazienki i prywatności. Jednym z nich jest szyba ornamentowa, która łączy walory użytkowe z ozdobnymi. Do dyspozycji mamy także szeroką gamę osłon: zarówno tych montowanych wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

Para buch, okno w ruch

Miłośnicy gorących kąpieli muszą się liczyć z obecnością pary wodnej na oknach. Na szczęście nowoczesne okna potrafią rozwiązać ten problem. Okucie z silnikiem activePilot Comfort PADM marki Winkhaus w połączeniu z czujnikiem wilgotności – dba o prawidłowe wietrzenie łazienki po i w trakcie kąpieli. Rozwiązanie stanowi połączenie mechanicznego okucia rozwiernego z dodatkową funkcją obwodowego odstawienia skrzydła od ramy oraz napędu elektrycznego. Dzięki czemu można zaprogramować scenariusz wietrzenia w trybie automatycznym przy zachowaniu wysokiej odporności na włamanie. Jeśli poziom wilgotności osiągnie zaprogramowaną przez użytkownika wartość, okno automatycznie się otworzy, a zamknie dopiero, gdy parametr spadnie poniżej zaprogramowanego poziomu.

Aranżacja okna w łazience – szklana pułapka?

Okno w łazience oprócz wspomnianych wyżej zalet może przysparzać także kłopotów. Przede wszystkim już na etapie projektowania, należy dobrze przemyśleć jego rozmieszczenie, tak aby nie kolidowało z urządzeniami sanitarnymi. Należy wziąć pod uwagę nie tylko jego rozmieszczenie, ale także sposób otwierania i wielkość. Powinniśmy także mieć do niego swobodny dostęp jednak w przypadku sterowania oknem za pomocą pilota, nie jest to aż tak istotne. Dobrze zaplanowane okno stwarza duże możliwości aranżacji, a parapet jest dodatkową przestrzenią, na której można postawić elementy dekoracyjne takie jak kwiaty, zapachowe świece lub słoje wypełnione kolorowymi mydełkami albo muszelkami.

Zapisz się na nasz newsletter

To najprostszy sposób by być na bieżąco z promocjami.