# Termomodernizacja

22.03.23

Budujesz, remontujesz, przebudowujesz? Sprawdź, z jakich dofinansowań możesz skorzystać w 2021 roku

Popularność inwestycji energooszczędnych w Polsce rośnie z roku na rok. To cieszy, zwłaszcza w zakresie redukcji szkodliwych gazów i pyłów emitowanych do atmosfery powinna być wspólnym celem. Dla zmniejszenia poziomu smogu ma też duże znaczenie modernizacja budynków już nieistniejących, ale zaopatrzonych w nieefektywne źródła ciepła. Na jaką pomoc mogą liczyć inwestorzy?

Formy wsparcia dla termomodernizujących

Dane mówią same za siebie. W Polsce ponad 4 mln domów jednorodzinnych wymaga remontu termomodernizacyjnego. Podnoszenie energooszczędności domów to również ogromne przedsięwzięcie finansowe dla właścicieli takich budynków. Tu przychodzą z pomocą rządowe programy wsparcia inwestorów.

Program „Czyste Powietrze” został w ubiegłym roku znowelizowany i stał się bardziej przyjazny dla inwestorów. To cieszy, zwłaszcza że wcześniej skomplikowane procedury i wydłużony czas oczekiwania na decyzję – utrudniał i zniechęcał do skorzystania z tej pomocy.

Co się zmieniło?

  • Możliwość składania wniosków online (choć oczywiście nadal można też je składać w wersji papierowej),
  • Decyzja w 30 dni,
  • Pomocna infolinia: 22 340 40 80 ( funkcjonująca w dni robocze od 8:00 do 16:00),
  • Lista zielonych urządzeń i materiałów (ZUM) – inwestor ma możliwość sprawdzenia, które produkty spełniają warunki programu,
  • Możliwość łączenia programu Czyste Powietrze z ulgą termomodernizacyjną.

Szczegółowe informacje o programie można znaleźć na stronie: Kliknij tutaj

Źródło zdjęć: https://czystepowietrze.gov.pl/czyste-powietrze/
Źródło zdjęć: https://czystepowietrze.gov.pl/czyste-powietrze/

Ulga termomodernizacyjna pozwala na odliczenie od dochodu lub przychodu tych nakładów, które podatnikowi nie zostały zwrócone w żadnej formie, czyli np. przez finansowanie w ramach programu Czyste Powietrze. Tu jednak inwestorzy mogą liczyć na wysokie wsparcie, bo od dochodu można odliczyć do 53 tys. zł przez okres trzech lat. Zasada jest prosta, ulgę rozlicza się w zeznaniu podatkowym, za rok, w którym ponieśliśmy takie wydatki.

Więcej informacji o uldze termomodernizacyjnej: Kliknij tutaj

Ostatnim program wsparcia dla inwestorów jest premia termomodernizacyjna, dedykowana osobom, które zdecydowały się na remont domu i korzystają z finansowania kredytowego. Dofinansowanie wypłaca Bank Gospodarstwa Krajowego i to tam można złożyć wniosek, w formie części spłaty. Kredyt musi wynosić co najmniej połowę kosztów inwestycji termomodernizacyjnej. Ważne – nie ma tu górnego limitu premii, ale jest procentowy – premia wynosi 16% podstawowych kosztów przedsięwzięć i 21% kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego z montażem mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii.

Informacje o premii termomodernizacyjnej: Kliknij tutaj

Programy dla inwestorów budujących nowe domy

Do niedawna inwestorzy mogli korzystać z dofinansowania do fotowoltaiki w ramach programu „Mój prąd” – w ramach tego programu można było otrzymać 5 tys. zł. Na ten moment nie ruszył drugi nabór wniosków i nie ma jeszcze decyzji co do ostatecznego kształtu drugiej edycji programu, tu polecamy zainteresowanym śledzenie na bieżąco sytuacji.

Więcej informacji na stronie: Kliknij tutaj

Kolejny program, który może zainteresować budujących to „Moja woda”, celem jest zatrzymywanie wody opadowej i roztopowej, która nie będzie odprowadzana poza teren inwestycji. Wsparcie obejmuje zakup, montaż i uruchomienie instalacji przydomowej retencji, w tym przypadku można uzyskać do 5 tys. zł, ale nie więcej niż 80% kosztów kwalifikowanych. Tu ważne – taką dotację można uzyskać na inwestycje, które zostały rozpoczęte najwcześniej 1 czerwca 2020 r.

Więcej informacji o programie: Kliknij tutaj

Czytaj także:

Remont (odświeżenie) domu lub mieszkania krok po kroku

Zapisz się na nasz newsletter

To najprostszy sposób by być na bieżąco z promocjami.