# Bramy

28.03.24

5 kroków do zabezpieczenia bramy garażowej na budowie

Zabezpieczenie bramy garażowej na budowie – dlaczego jest takie ważne?

Montaż bramy garażowej na wczesnym etapie budowy ma zarówno zalety, jak i wady. Atutem takiego rozwiązania jest fakt, że zabezpieczony bramą garaż jest idealnym miejscem do przechowywania materiałów budowlanych, sprzętów, czy narzędzi. Jeśli dodatkowo zamontowaliśmy stolarkę z pakietem safeHOME, możemy uzyskać kompleksowe zabezpieczenie inwestycji już na etapie stanu surowego zamkniętego. Inwestorzy często zadają pytanie – kiedy montować bramę garażową? Czy robić to razem z pozostałymi elementami stolarki, czy czekać do zakończenia prac tynkarskich i wykończeniowych, a otwór w garażu zabić prymitywnymi „dechami”. Budujący obawiają się, że montowanie bramy na wczesnym etapie budowy może doprowadzić do uszkodzeń mechanicznych i zabrudzeń. Może, ale nie musi, jeśli zastosujemy się do wskazówek zawartych w artykule. Zapraszamy do dalszej lektury.

W części pierwszej naszego poradnika podpowiadaliśmy, jak dbać o zamontowane rolety na budowie. W tym odcinku na warsztat bierzemy bramę garażową, która również musi być właściwie zabezpieczona po montażu, a przed oddaniem budynku do użytku. Wystarczy tak naprawdę kilka prostych kroków, aby zabezpieczyć bramę na budowie przed potencjalnymi usterkami wynikającymi z zaniedbań na etapie budowy.

Jak zabezpieczyć bramę garażową na budowie?

Sugerujemy, aby działania odbywały się w następującej kolejności:

  1. Montaż bramy powinien się odbyć  po położeniu i wysuszeniu tynków wewnętrznych, ponieważ mokre tynki powodują zwiększoną wilgotność w pomieszczeniu, a to doskonałe warunki do powstawania pleśni i grzybów na ścianach lub korozji na elementach stalowych. Jeżeli pomieszczenie było malowane lub ma dużą wilgotność powinno być dobrze wentylowane
  2. Płaszcz bramy powinien zostać zabezpieczony, tak aby nie uległ zabrudzeniu przez tynki, kleje, środki gruntujące lub farby.
  3. Wszystkie uszczelki należy oczyścić z brudu budowlanego. Kurz, pył, czy cement może negatywnie wpłynąć na powierzchnię. Jeśli zaniedbamy ten krok, to wówczas w wyniku pracy wykonywanej przez bramę, może dojść do przetarć.
  4. W przypadku braku posadzki, należy pamiętać, aby brama nie była podpierana jedynie punktowo. Takie działanie może prowadzić do deformacji uszczelek, które nie będą spełniały swojej funkcji w późniejszym czasie.
  5. Po wykonaniu posadzki  należy tak wyregulować bramę, aby pasowała do nowych warunków. Trzeba sprawdzić, czy brama pracuje prawidłowo, a uszczelki równo przylegają do jej powierzchni. Na koniec sprawdzamy jeszcze, czy napęd prawidłowo współpracuje z bramą.

Stosując się do powyższych wskazówek, nie musimy rezygnować z montażu bramy wraz z pozostałymi elementami stolarki a tym samym z miejsca, w którym możemy zabezpieczyć materiały budowlane oraz kosztowne narzędzia. Decydując się na stolarkę z pakietem safeHOME, możemy zabezpieczyć dom już na etapie stanu surowego zamkniętego.

Zapisz się na nasz newsletter

To najprostszy sposób by być na bieżąco z promocjami.